Előszó
A Szentendrei Régi Művésztelep alapításának 2006-ban ünnepeltük nyolcvanadik évfordulóját.
Az első világháború és a trianoni békediktátum után Nagybánya és ezzel a legrégebbi magyar művésztelep is...
Tovább
Előszó
A Szentendrei Régi Művésztelep alapításának 2006-ban ünnepeltük nyolcvanadik évfordulóját.
Az első világháború és a trianoni békediktátum után Nagybánya és ezzel a legrégebbi magyar művésztelep is Magyarország határain kívülre került. A művészek egy része Szentendrén telepedett le, közülük 8-an megalakították a Szentendrei Festők Társaságát és a Régi Művésztelepet. Ezzel kezdődött el a szentendrei festészet, az alapítók és a méltó utódok munkája nyomán mondhatjuk ma, hogy Szentendre a Festők Városa.
2007-ben az Európai Művésztelepek Szövetsége, az EuroArt Szentendrén tartja éves közgyűlését, valamint az érintett települések polgármesteri találkozóját, ezért kézenfekvő, hogy a résztvevőknek e program első rendezvényeként a magyar történeti művésztelepek klasszikus és kortárs anyagát mutassuk meg. Ennek biztosított helyszínt az Új Kulturális Központ a MűvészetMalomban.
Ezen a kiállításon a történelmi művésztelepek: Gödöllő, Hódmezővásárhely, Kecskemét, Nagybánya, Szolnok és Szentendre múltja és jelene, hagyományos értékei és kortárs alkotásai egyszerre kerülnek elénk. Ezt, mint a város egyik legjelentősebb kulturális programját 2007-ben Szentendrén, a Festők Városában, kiemelt módon kezeli, támogatja az Önkormányzat, látva ennek úgy hazai, mint nemzetközi színtéren is rendkívüli jelentőségét.
Közös európai kulturális örökségünk szerves részei a történelmi művésztelepek, az alkotások együttes bemutatása reményeink szerint segíti a kulturális turizmus fejlődését és Szentendrének a nemzetközi kulturális életben betöltött szerepét is tovább erősíti, így örömmel tölt el bennünket, hogy ennek a kultúrtörténeti szempontból is igen jelentős eseménynek: a Magyar Művésztelepek Találkozójának városunk ad otthont. Köszönet ezért elsősorban Szakács Imre festőművésznek, a Szentendrei Régi Művésztelep Kulturális Egyesület vezetőjének, aki áldozatos szervező munkájával a kiállítás megszervezését elindította.
Kun Csaba
Vissza