Előszó
Részlet a könyvből:
"Akadémia és tudománypolitika
Emberek születnek, meghalnak. Így van rendjén. Barátságok, házasságok keletkeznek, felbomlanak. Így van rendjén. Politikai rendszerek...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
"Akadémia és tudománypolitika
Emberek születnek, meghalnak. Így van rendjén. Barátságok, házasságok keletkeznek, felbomlanak. Így van rendjén. Politikai rendszerek keletkeznek, összeomlanak, megszállók jönnek-mennek. így van rendjén. De az ember marad! Az ember marad még akkor is, ha különböző - politikai és egyéb - divatok kedvéért más és más ruhát ölt. És maradnak az embert emberségében megtartó intézmények: a testi épségéről gondoskodó egészségügyi intézmények, a gondolkodásáról, tudásáról gondoskodó oktatási-tudományos intézmények, a napi életkereteket egybetartó igazgatási intézmények és a lelki szükségletét ellátó hitélet intézményei.
Az MTA a magyar nemzeti közösség egyik alapintézménye. Figyel arra, hogy a társadalomban a tudásalapú magatartásformák, ennek gazdasági intézményes feltételei jelen legyenek. Figyel arra, hogy a világ tudományosságának legújabb eredményei megjelenjenek itthon, hogy jelen legyenek azok mind a kutatói közösség gondolkodásában, mind az oktatásban-képzésben. A kereteibe tömörült kutatók fenntartják a termeléshez, az oktatáshoz, a tudományos közgondolkodáshoz szükséges kutatóintézeteket, tanszékeket. A magyarság szállásterületére „hozzák" a világ modern találmányait, technikai-gondolkodási módszereit, maguk is tökéletesítik azokat laboratóriumi, kutatói, tanári szobáikban, avagy az üzemekben, a földeken. Figyelnek arra, hogy a hazai felső, közép- és alsó szintű oktatás világszinten és a legújabb tudományos szemlélet alapján működjön. S gondoskodnak arról, hogy a helyi társadalom jövőjét érintő döntésekben a tudományos megfontolások jelen legyenek. Ezért mondjuk azt, hogy az MTA nemzeti kutatóműhely, amely fórumot biztosít a tudományos eredmények és eljárások cseréinek. Ezért mondjuk azt, hogy az MTA a nemzet tanácsadója, amely a közösségünk előtt álló alternatívákat feltárja a társadalom és a döntéshozók számára. És ezért mondjuk azt, hogy az MTA a magyar kutatók szellemi és anyagi érdekképviselete. Az MTA ez utóbbi szerepéhez az érdekképviselet legfejlettebb formáját, a köztestületiséget választotta. Ennek keretében: a) gondoskodik a kutatói közösség tudományos és szervezeti autonómiájának működéséről, b) gondoskodik arról, hogy a társadalom emberi-erkölcsi és a termelés anyagi-technikai kihívásai elérjék a kutatói közösségeket, c) továbbá megfogalmazza a kutatói társadalom szellemi és anyagi érdekeit. Ezért is foglalkozik a tudománypolitika elvi kérdéseivel."
Vissza