Előszó
Magyarország története Király Páltól becsülettel megállja helyét nemcsak tankönyv-, hanem történeti irodalmunkban is. Látszik, hogy egy régi gyakorlott történetírónak munkája - ki első behatóbb ismereteit nem ennek írása közben meríti, hanem a forrásokat részleteiben is ismeri, sokat feldolgozott belőlük s uralkodik a roppant anyagon, mely rendelkezésére áll. Aztán nem is akar a járt úton haladni, hanem egy öntudatosan maga elé tűzött programm megvalósításán dolgozik. Indokoltnak és helyesnek találom, hogy nem a bevándorlás történetével, a vezérek korával kezdi meg munkáját. Az archaeologiai kutatások oly nagy arányokat öltöttek hazánkban is, a különböző társulatok annyira ébren tartják az érdeklődést a kutatások eredményeire nézve, hogy ezzel még a történeti tananyag beosztásánál is kellett számolni: legyen már a fiatal embernek helyes és kimerítő ismerete azoknak a kincseknek történeti vonatkozásairól, melyek a föld gyomrából, ebből a biztos archívumból, koronkint előkerülnek, s melyek bepillantást adnak az őskor történetébe, épen úgy, mint részben kibővítették, módosították a római foglalás és uralkodás történetét, a dák birodalom szervezetéről s viszontagságairól való tudásunkat pedig részben új alapra fektették.
A népvándorlás hatását erre a területre, melyet hazánknak nevezünk, csak mellékesen érinti az egyetemes történet: beilleszteni azt a hazai föld történetének keretébe, úgy, hogy az a későbbi fejlemények kiindulási pontjául szolgáljon, az e munkának vált feladatává - a megoldással teljesen meg lehetünk elégedve.
Hazai történetírásunk, a régi kútfőknek criticai méltatása, az anyag értékének megállapítása, új kútfőknek napfényre hozatala s felhasználása - azután új szempontoknak megállapítása, mind ez oly arányokat öltött, hogy egész nemzedékek szorgalmas, kitartó munka által elért eredménye sürgősen követeli, hogy ez is útat találjon tankönyv-irodalmunkba s történettanáraink által az újabb nemzedék képzésénél értékesíttessék.
A mívelődéstörténetnek minő gazdag kincsesbányája tárult fel az újabb, behatóbb kutatások által; mennyire tágították ezek látó körünket. A tankönyv, mely a nemzedék vezérfonalául szolgál, fel kell, hogy ölelje mindezt az anyagot. Az ország törvénykezési, közgazdasági, pénzügyi viszonyai egyaránt jelentékeny befolyással voltak annak emelkedésére, vagy hanyatlására, lehetetlen mellőzni azok közül egyet is, ha az egészről tiszta képet akarunk nyerni: mert hogy a mai viszonyok fejlődésének történetét megérthessük, tiszta, világos képpel kell bírnunk a múltról.
Vissza