Előszó
A könyv anyaga három részből áll. Az első kettő, a talaj és növényföldrajzi viszonyokat ismerteti vázlatosan. Az ország természeti földrajzi viszonyait a hagyományos tematika szerint bemutató tananyag „záró fejezeteként" is értékelhető e két fejezet.
A harmadik legterjedelmesebb fejezet tematikailag szokatlan, hiszen - miután számos társadalomföldrajzinak is ítélhető információt közöl - „hídként" is értékelhető a szorosan vett természet- és társadalomföldrajzi ismeretanyag között.
A természeti erőforrások az országok, így hazánk társadalmi-gazdasági életében is mindig nagy szerepet játszottak. Igen sok esetben - kimondatlanul ugyan - még a nemzetközi politikai életet is befolyásolta, sőt gyakran meghatározták. Természeti erőforrásaink ismertetése bizonyos szempontból „parttalan" természetföldrajzi feladat, hiszen mindegyik részdiszciplína egy-egy erőforráscsoport. Nyilvánvaló ui. hogy pl. éghajlati vagy vízföldrajzi jelenségeink és folyamataink túlnyomórészt egy-egy erőforráscsoportot is jelentenek, hiszen társadalmi-gazdasági életünket befolyásolják.
Célunk ezeken a részdiszciplínákon belül olyan kérdések elemzése, illetve bemutatása, amelyek az eddigi tárgyalásokból kimaradtak, de társadalmi-gazdasági életünket befolyásolják.
Nem titkolt célunk, hogy bepillantást adjunk a tárgyalt erőforrások történeti szerepének változásába is.
Az ország gazdasági élete napjainkban jelentősen átalakul. A közgazdasági illetve gazdaságossági szemlélet eluralkodóban van. Ennek következtében egyes erőforrásaink (pl. a kőszén) jelentősen háttérbe szorulnak. A kutatások azonban jelentős készleteket tártak fel. Hivatkozva a folyamatosan változó közgazdasági viszonyokra, igyekszünk a jelen viszonyoktól eltekinteni, és ezért tárgyaljuk a jövőbeli lehetőségek alapját képező már ismert készleteket is.
A gyors és jelentős gazdasági átalakulás következtében több közölt adat nem „napra kész". Mégis az olvasó (hallgató) elé tárjuk, mert egyrészt a természeti erőforrásról némi mennyiségi-minőségi tájékoztatást adnak, másrészt utalnak a közelmúlt változás-tendenciájára és ütemére.
Vissza