1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyarország társadalma a török kiűzésének idején

Szécsény, 1983. április 6-8.

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1983. áprilisában rendezte meg a Nógrád megyei Múzeumok Igazgatósága és a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete második köznemességi konferenciáját. Az elsőre 1980-ban került sor,... Tovább

Előszó

1983. áprilisában rendezte meg a Nógrád megyei Múzeumok Igazgatósága és a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete második köznemességi konferenciáját. Az elsőre 1980-ban került sor, ennek anyagát a Nógrád megyei Múzeumok Évkönyve 1981. évi kötete tartalmazza.
Az 1983. évi konferencia címe: Magyarország társadalma a török kiűzése idején. Kettős elképzelést tükrözött ez a cím. Egyrészt azt, hogy a konferencia a XVII. sz. végétől számítva megkezdte a magyar köznemesség történetének szisztematikus vizsgálatát. Másrészt pedig csatlakozott a török alóli felszabadulás 300. évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozathoz. Maga a település, Szécsény is 300 éve, 1683-ban szabadult fel a török uralom alól.
A köznemességi konferenciák sora nem véletlenül kötődik Nógrádhoz. Több mint fél évtizede itt indult még a középréteg kutatás, amely elsőnek a köznemesség társadalomtörténetének vizsgálatát célozta meg. E munka során számos tanulmány született már amelyek helyi és országos eseményekre, tendenciákra vonatkoztak. A két konferencia pedig az elhangzott előadások jóvoltából gazdagította, kibővítette, szélesebb alapokra helyezte a kutatott témát.
Jelen kötetünkben közreadjuk a konferencián elhangzott előadások szövegét. Technikai okokból nem tudjuk közölni Várkonyi Ágnes: Politika és társadalom a török kiűzésének korszakában Magyarországon c. előadását, valamint Petneki Áron: Arisztokrata és kisnemes Sobieski hadseregében és Nagy József Zsigmond: A XVII. sz. végi köznemesség politikai kultúrájának változatai című előadásait sem. Mindhárom előadás szövege megtalálható a múzeumi szervezet hangtárában.
Kiadványunk annyiban rendhagyó, hogy egy új múzeumi sorozat első kötete. Terveink szerint külön kívánjuk a jövőben megjelentetni a különböző történeti konferenciák anyagát, amelyeket a megyében rendez a múzeumi szervezet. Úgy véljük, az előadások megjelentetésével hozzájárulunk ahhoz, hogy a Nógrád megyében folyó tudományos tevékenységet bekapcsoljuk a magyar tudomány egészébe, szerves egységgé téve így a helyi és a központi kutatást. Vissza

Tartalom

KUBINYI ANDRÁS: A középbirtokos nemesség Mohács előestéjén 5
SZAKÁLY FERENC: Magyar nemesség a 17. századi hódoltságban 24
VAJAY SZABOLCS: A társadalmi átalakulás lélektani lecsapódása a királyi könyvekben 39
TÓTH ISTVÁN GYÖRGY: Szabadosok és kisnemesek 55
DÜMMERTH DEZSŐ: Kisnemesek Pest és Nógrád megyében a 17. században 68
KÁLLAY ISTVÁN: Családtörténet - birtoklástörténet. Fejér megye nemesi társadalmának vizsgálata a török alóli felszabadulás idején 74
VARGA J. JÁNOS: A földesúri magánkatonaság társadalmi rétegződése a XVII. században 81
PÁLMÁNY BÉLA: Végvárak Nógrád vármegyében a török kiűzése és az újratelepítés korszakában (1663-1703) 90
BENDA KÁLMÁN: A magyar nemesség iskolázottsága a 16-17. században 97
SZATHMÁRI ISTVÁN: A magyar irodalmi nyelv a XVII. század végén 102
PRAZNOVSZKY MIHÁLY: Egy köznemesi életút szakaszai (Menyői Tolvay Ferenc: Sors és lehetőség) 112
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem