Előszó
Magyarországon az első furt kút 1825-ben készült a Veszprém megyei UGOD községben, Vadkert pusztán, a 30. vasúti őrház előtt. A hazai kútfúróipar tehát 155 éves múltra tekint viasza és 1980-ig 58 564 db artézikút készült. A munka eredményét - a kutak helyrajzi, műszaki, vizföldtani, geofizikai és vizkémiai adatait - MAGYARORSZÁG MÉLYFÚRÁSÚ KÚTJAINAK KATASZTERE cimü kiadványsorozat tiz kötete foglalja össze, amely a Vizföldtani Szolgálat 20 éves munkájának érdeme.
A kútfúróipar több, mint másfél évszázados tevékenységének méltatása és a kataszter X. kötetének közrebocsájtása alkalmával meg kell emlékezni még a VÍZFÖLDTANI SZOLGÁLAT negyed évszázados működéséről is. Ez a Szervezet - a vizfúrások földtani ellenőrzése és a kutak adatainak feldolgozása, dokumentálása mellett - elkészítette Magyarország mélyfúrású kútjainak kataszterét és ezzel a közmegelégedéssel végzett eredményes és gazdaságos munkája véget ért.
A kataszter tizedik kötete az előzőeknél bővebb terjedelmű, mert katalógust és vizkémiai gyűjteményt is tartalmaz. Az országos nyilvántartásra azért volt feltétlen szükség, mert egy-egy területre /helységre/ vonatkozó adatok különböző kötetekben lelhetők fel és igy azoknak a megkeresése már nehézkes volt. A katalógus az országos helységnévtárban feltüntetett települések szerint utal az adatokra, ezért a kézikönyvsorozat használatát nagyon megkönnyiti.
A X. kötet közrebocsájtása alkalmával szükségesnek tartjuk, hogy megemlékezzünk a korábbi, hasonló munkákról, azok szerzőiről, valamint a hazai kútfúróipar fejlődéséről, ezért külön dolgozat tárgyalja a vizföldtani nyilvántartás tudománytörténeti fejlődését. Ezt egésziti ki egyes artézikútak diszes felépítményének a fényképe. Ezeknek a műalkotásoknak egy része már elpusztult és még többre is hasonló sors vár. Éppen ezért sok más vizügyi műszaki értékeink között legalább képek őrizzék a hidrológiai műemlékeket.
A kötet kézirati anyagának összeállításában és szerkesztésében dr. Mónus Lórántné, dr. Paál Árpádné, Somlai Ferenc és Zsolnay Lajosné geológus, Lakatos Sándor geofizikus vett részt. A rajzokat Kovács Lászlóné,Pusztai Lászlóné, dr. Török Endréné intézeti és Honfi Jánosné, valamint Vida Györgyné Magyar Állami Földtani Intézeti rajzoló készitette. A gépirást Somlai Ferencné és Wenistádter Mária végezte. Külön dicsérettel kell megemlékezni Horgos Lászlóné mélyépitő technikus munkájáról, aki a kutak terepi felmérésénél és csaknem minden kötet szerkesztésénél 20 évig közreműködött.
E jubileumi kötet kiadása alkalmával az eddigi szerkesztő abban a reményben mond köszönetet a tiz kötet elkészítésében közreműködő minden munkatársnak, hogy munkájuk sok évtizeden át hasznosulni fog és az alapadatok gyűjtése még eredményesebben tovább folytatódik.
dr. Urbancsek János
Vissza