Előszó
A magyar geológiai informatika egyedülálló termékévé vált mélyfúrási alapadatgyűjtemény újabb kötetét - immáron a harmincadikat - azzal a reménnyel adjuk közre, hogy ismét hozzájárulunk a hazai földtani kutatások eredményességéhez.
Tekintettel a bizonyos értelemben vett jubileumra, amit a sorozat elért, valamint arra, hogy az 1985-ös esztendő során került értékelésre a földtan VI. ötéves tervének teljesítése, bevezetőnkben kitértünk a mélyfúrási tevékenység eredményeinek megbecsülését jelentő ásványi nyersanyaghelyzetre is.
Kötetünk tartalmi struktúrája teljesen azonos az előzőkével. Adatbővítést két vonatkozásban végeztünk csupán.
Egyrészt közöljük a Mecseki Ércbányászati Vállalat által külső megrendelésre mélyített fúrások alapadatait visszamenőleg is, mivel ezek kimaradtak korábbi köteteinkből. Ezt a pótlást már az 1984. évi kötetünkben megkezdtük.
Másrészt bővítettük a vízkutató fúrások körét, mivel az 1986. évben megjelent Magyarország mélyfúrású kútjainak kataszterében az 1985. évben mélyített kútfúrások nem szerepelnek. így a fontosabb földtani illetve vízföldtani alapadatokat szolgáltató - 1985. évben mélyült fúrások - adatait itt tesszük közzé.
Ezek után térjünk át nyersanyagonkénti összefoglalónkra.
1985. évben szénhidrogénkutatási célból a prognózist megalapozó alapfúrásokon kívül mélyültek fúrásaink szerkezetkutató, lehatároló, részletező és termelő jelleggel is.
Alárendeltebb kutatás folyt a Dunántúlon: Egyházasrádóc, Nádasd, Ortaháza és Somogysámon környékén mélyült néhány fúrás az év folyamán.
Az Alföldön viszont az elmúlt évekhez hasonlóan igen nagyarányú, intenzív kutatások folytak ezidén is a Duna-Tisza közén és a Tiszántúlon egyaránt. Északon Demjén és Hajdúszoboszló térségében is mélyültek fúrások.
Vissza