Előszó
Ez a kötet azon előadások írott változatát tartalmazza japán és magyar nyelven, amelyek a 2005. szeptember 15-16-án a 2005 EU-Japán Emberek Közötti Cserekapcsolatok Éve keretében megrendezett "Magyarország japán szemmel, Japán magyar szemmel" című nemzetközi konferencián elhangzottak.
A kötet olvasói a Japánban és Magyarországon folyó magyar illetve japán képzésről kaphatnak kerek képet történeti áttekintéssel és a jövő képével együtt. A szakos oktatók és hallgatók friss élményeivel tarkított beszámolók, tanulmányok a japán illetve magyar kultúrát, életmódot és a két országgal foglalkozó jelen és jövő szakembereinek azt az őszinte szándékát tárják elénk szeretetteljes hangnemben, hogy a két nép igazi arcát belülről próbálják meg fürkészni. Ez a nemes elszántság minden bizonnyal arra fogja bátorítani kötetünk valamennyi olvasóját is, hogy tegyen lépéseket a két ország igazi megismerésére.
A kötet kétnyelvű (magyar-japán) kiadása a két Egyetem, azaz a magyar japán szakosok és a japán magyar szakosok szoros együttműködésével valósult meg. A szükséges fordításokat ők végezték el, a fordítók neve a cikkek végén található.
Az írásban érkezett munkák némelyike átdolgozásra szorul, így a jelen kötetbe nem kerültek be. A magyar részben azonban még két olyan írást is olvashatnak, amelyek az előadások közt nem hangzottak el, de érdemesnek ítéltük a megjelentetésre. Az egyik írásban a szerző Japánban szerzett élményeit őszintén tálalja elénk, s éppen ezért nagyon is tanulságos a magyar olvasók számára, akik olykor hajlamosak idealizálni a japáni életet, embereket, s túlzottan szép képet alkotnak róluk a valós hús-vér emberek alkotta ország valós képe helyett. A másik írásban pedig, az előbbitől eltérően, a Japánban még nem járt szerző, - akinek jövő célja, hogy tanárként taníthasson Japánról az iskolás gyerekeknek, - igyekszik elemezni, értelmezni az eddigi tanulmányai során szerzett ismereteit a két ország oktatási rendszeréről, s biztosak lehetünk, hogy majd Japánban járva tovább mélyíti a nemzet jövőjének egyik alappillérét jelentő oktatás kérdéséről tudását, s átadja azokat a jövendő nemzedékek javára. Mindezek a Japánnal felkészülten foglalkozni kívánó magyar fiatalság jó példái lehetnek.
A konferencia sikeres megszervezéséhez nyújtott felbecsülhetetlen erkölcsi és anyagi támogatásért ezúton is hálás köszönetet mondunk a Szervező Bizottság nevében a Japán Nagykövetségnek, a Magyar Oktatási Minisztériumnak, az ELTE vezetőségének és a Japán Alapítványnak.
Vissza