Előszó
Az ország hévízfeltáró fúrásainak adatait, valamint a hévízkutatás és feltárás során elért tudományos és gyakorlati eredményeket tartalmazó „Magyarország hévízkútjai" c. sorozat I. kötetét a VITUKI 1966-ban bocsátotta a szakmai és érdeklődő közönség rendelkezésére. Ez a kötet az 1866-tól - a magyarországi első hévízkút fúrása óta - 1965-ig eltelt 100 év alatt fúrt 242 hévízkút adatait, valamint a hévizeinkre vonatkozó ismereteink összefoglalását tartalmazta. A II. kötet 1971-ben jelent meg az 1966-70. évek közötti időszakban létesült 173 hévízkút adataival és valamennyi hévízkút termelési állapotának és hasznosításának 1970. I. félévi felmérésével.
Az 1970. július 1-től 1976. december 31-ig létesült 136 hévízkút adatait tartalmazza a most megjelenő „Magyarország hévízkútjai III." c. kiadvány. A Vízkutató és Fúró Vállalat által nagy számban végzett hidrodinamikai és gázvizsgálatok lehetővé tették, hogy a tárgyidőszakban mélyített kutak kezdeti vizsgálatait külön táblázatokban közöljük. Az előző kiadványok táblázatainak számozásán nem változtattunk, az új táblázatokat betűjelzéssel illesztettük be. Az első kötet megjelenése óta lemélyített kutak nagy száma és az azóta végzett intenzív kutatások eredményeként bekövetkezett szemléletváltozás szükségessé tette az első kötethez hasonló tanulmányok közlését. A tanulmányok az utóbbi 6 év hévízfeltárási eredményeit, a karbonátos-hasadékos és a porózus hévíztárolók hidrogeológiai viszonyait foglalják össze különös tekintettel a regionális hévízáramlásokra, valamint a geotermikus viszonyokkal, hidraulikai kérdésekkel, a kútvizsgálatok eredményeivel, a hévízkutak jelenlegi termelési állapotával és a hévízhasznosítással foglalkoznak.
A táblázatos és rajzanyag szerkesztésekor a korábbi kötetekben alkalmazott rendszert követtük.
A kiadvány az Országos Vízügyi Hivatal támogatásával, OTTLIK PÉTER főmérnök szakmai ellenőrzésével készült. A kötet szerkesztését DR. ALFÖLDI LÁSZLÓ tudományos tanácsadó, a Vízrajzi Intézet helyettes vezetőjének és DR. SZÉKELY FERENC tudományos főmunkatárs, az I'6. Felszínalatti Vizek Hidrológiai Osztály vezetőjének irányításával LIEBE PÁL tudományos munkatárs, a Mélységi Vízkutatási Csoport vezetője és POZSGAI MÁRIA műszaki ügyintéző végezte.
A kiadvány anyagának összeállításában FARKAS TIBORNÉ tudományos főmunkatárs, a Kútdokumentáló Csoport vezetője, LORBERER ÁRPÁD és MÁRTON GYULÁNÉ tudományos munkatársak nyújtottak segítséget. A táblázatok és a rajzanyag elkészítésében BERECZ LAJOS, GAÁL ELEMÉRNÉ, KASZAKY ISTVÁNNÉ, LIEBE PÁLNÉ, ÖRSI ZSUZSANNA, PÁRTOS ERZSÉBET, RÉVBÍRÓ FRIGYESNÉ és ZAKAR KATALIN működött közre.
A kiadvány nyomdai előállítása a Vízügyi Dokumentációs és Továbbképző Intézet nyomdaüzeme dolgozóinak munkáját dicséri.
Vissza