Előszó
Magyarország Helységnévtárának 1933. évi kiadása már kevéssel a megjelenés után teljesen elfogyott. Ezért a Központi Statisztikai Hivatal az új Helységnévtár kiadása iránt mutatkozó igen nagy érdeklődésre, valamint az időközben beállott nagyszámú közigazgatási (postaigazgatási) változásra való tekintettel már a szokásos ötéves időköz lejárta előtt szükségesnek találta új Helységnévtár összeállítását és kiadását, amelyet most a nagyközönség rendelkezésére bocsát.
Magyarország Helységnévtárának új kötetét a Központi Statisztikai Hivatal az 1933. évi kiadásnál jól bevált alakban és beosztással adja ki, mindössze azzal az eltéréssel, hogy a „Betűrendes rész"-ben az egyes községekhez tartozó lakotthelyek a községekre vonatkozó részletes adatok felsorolása után, új bekezdéssel és kisebb betűtípussal szedve soroltatnak fel.
A „Közigazgatási beosztás" (szisztematikus rész), valamint az „Elcsatolt területek községeire vonatkozó rész", az időközi változásoktól eltekintve, tartalmilag nem módosult. A „Betűrendes rész" ellenben az alábbi adatokkal bővült:
Az új Helységnévtár a községek neve után közli a községek tengerszint feletti magasságát méterekben, a község nevét viselő, továbbá a község lakossága által használható vasúti állomásoknak és megállóhelyeknek a község központjától számított távolságát kilométerekben, az azonos törzsnevű községek felsorolásánál pedig a községekre nézve illetékes vármegye nevét.
A „Függelék"-ben Magyarország gyógyfürdőinek jegyzéke kiegészíttetett az üdülőhelyek névsorával.
Végül a Helységnévtár új kiadása kiegészíttetett két 95X63 cm nagyságú térképmelléklettel is, amelyek közül a „MAGYARORSZÁG KÖZIGAZGATÁSI TÉRKÉPE" című az ország összes községeit vármegyei és járási beosztás szerint tartalmazza, a „MAGYARORSZÁG KÖZLEKEDÉSI TÉRKÉPE" című pedig a 70.846/1934. V. b. számú kereskedelemügyi miniszteri rendelettel megállapított főközlekedési úthálózatot, a gyors- és személyvonatforgalmú vasúti hálózatot, valamint a közforgalmú autóbuszjáratok vonalait tünteti fel. Az említett kereskedelemügyi miniszteri rendelettel megállapított főközlekedési úthálózat azonban a nagyobb teljesség kedvéért még kiegészíttetett mindazokkal az útvonalakkal, amelyeken autóbuszjárat közlekedik, valamint néhány fontosabb összekötői úttal. A közlekedési térképhez pedig mellékeltetett még a Helységnévtár megjelenése idején üzemben volt autóbuszjáratok jegyzéke is.
A postai adatok összeállítását ezúttal is a Postavezérigazgatóság végezte, amelyért a Központi Statisztikai Hivatal ezúton is hálás köszönetet mond.
Budapest, 1937. évi április hó.
M. kir. Központi Statisztikai Hivatal.
Vissza