Előszó
Magyarország Helységnévtárának 1913-ban megjelent legutóbbi kiadása már évek óta teljesen elfogyott s tartalma az időközben beállott nagymérvű változások folytán jórészt elavult. Éppen ezért ennek az úgy a hivatalos, mint a magánéletben szinte nélkülözhetetlen kézikönyvnek felújítása már évekkel ezelőtt szükséges lett volna.
A m. kir. központi statisztikai hivatal által már régóta tervbe is vett új Helységnévtér összeállítását az ország határainak bizonytalansága és az a körülmény, hogy az elavult 1910. évi népesedési adatok helyett az új népszámlálás eredményei még nem állottak rendelkezésre, hosszú időn keresztül késleltette.
A mind sürgetőbben megnyilvánuló érdeklődés, a Helységnévtár mind égetőbben érezhető hiánya azonban arra késztették a m. kir. központi statisztikai hivatalt, hogy, jóllehet a fentemlitett nehézségek részben még ma is fennállanak, mégis a rendelkezésre álló adatok felhasználásával a Helységnévtár új, ideiglenes jellegű, szűkebb tartalmú kiadását már most bocsássa közre. A legnélkülözhetetlenebb adatokat - a vármegye, a járás nevét, amelynek területén a község fekszik, a község jellegét, a község lakosainak számát az 1920. évi népszámlálás előzetes adatai alapján, a községben lévő vasút- és gőzhajó-, posta-, távirda- és távbeszélő-állomás, esetleg postaügynökség, illetőleg az utolsó posta- és utolsó távirdaállomás megjelölését - ez az ideiglenes Helységnévtár is magában foglalja s korábbi kettős (szisztematikus és betűrendes) beosztását is megtartotta. A trianoni béke értelmében elszakított területek községeinek hovatartozása felől - mely tekintetben különösen az új határok mentén fekvő községeknél szorul a közönség tájékoztatásra - az ideiglenes Helységnévtár szintén nyújt felvilágosítást, amennyiben a betűrendes részbe az összes elszakított helységek nevei is felvétettek, annak a megjelölésével, hogy az elszakítás előtt mely vármegye területén feküdtek és hogy ez idő szerint mely államhoz tartoznak.
Midőn az új Helységnévtárt útjára bocsátom, még csak azt kívánom megjegyezni, hogy a m. kir. központi statisztikai hivatal minden erejével azon lesz, hogy annak pótlására mielőbb egy új, a régi jól ismert keretek közt mozgó és minden jogos igényt kielégítő Helységnévtárt bocsáthasson a nagyközönség rendelkezésére.
Vissza