Előszó
A könyvnyomtatás 500-ik évfordulójára készült e könyvészeti tájékoztató annak megvilágítására, hogy helyismereti irodalmunk mily gazdag s több, mint négy évszázados múltra tekinthet vissza. Közben azonban megindult az elszakított országrészek visszatérése s szükségessé vált a rájuk vonatkozó külföldi címanyag kiegészítése, ami hosszabb időt igényelt.
Így e könyv csak most jelenhetett meg, a háborús nehézségek miatt a tervezettnél szerényebb formában, de a rendkívüli időkre való tekintettel bővített tartalommal.
Nemsokára országrészek és nemzetek sorsa kerül döntésre s az előkészítés és a tárgyalások során az egyes területekre vonatkozó részletkérdésekben is tiszta képet kell nyújtani. A sokoldalú, alapos tájékozódásra még nagyobb szükség lesz a békekötés után, az új országrendezés munkájában, aminek a szentistváni gondolat jegyében s a „Legnagyobb magyar" szellemében kell megvalósulnia.
Széchenyi szerint környezetünk és körülményeink helyes megismerése minden javulás és javíthatás legbiztosabb alapja. Országos áttekintés mellett a részletek vizsgálatát is fontosnak tartva hangsúlyozta, hogy „inkább akarom alaposan ismerni a szomszéd falut, mint céltalanul bolyongani a nagyvilágban". Ma már sok követője hirdeti, hogy mindenkivel alaposan meg kell ismertetni lakóhelye tanulságos múltját, mai értékeit s fejlesztésének tennivalóit, mert ez fokozza a szülőföld és a haza szeretetét, s az érte való áldozatos munkát.
A környezet alapos megismerésére fokozottan szükség van most, amikor többféle okból sokan élnek előbbi lakóhelyüktől távol és amikor a visszanyert területek igazgatása s megtartása az ottani viszonyokat olykor még nem eléggé ismerő tisztviselőkre hárul. Közülük azok is, akik talán most nem érnek rá az őket érdeklő minden könyv elolvasására, az itt közölt címekből megtudhatják, hogy működési helyük leírásával s különféle kérdéseivel kik foglalkoztak behatóan és adott esetekben honnan lehet bővebb felvilágosítást szerezniök.
E könyv azzal szolgálja a fenti célokat, hogy a történelmi Magyarországon fekvő falvak és városok, megyék, tájak és országrészek betűrendjében felsorolja a könyvcímek szerint róluk írt műveket. Ezekből aztán az őt közelebbről érdeklő helyek felől bárki könnyen tájékozást nyerhet s helyismereti irodalmunkat-is áttekintheti.
E tájékoztató egyaránt elősegíti a helyszíni részletkutatást s a tudományos összefoglalást végezők munkáját, megkönnyíti a megyei és községmonográfiák készítését, a családtörténeti adatszerzést s a mind nagyobb jelentőségű szülőföldismereti oktatást. A hazai idegenforgalmat azzal szolgálja, hogy érdekességben bővelkedő helyeinkre a figyelmet felhívja.
Vissza