Előszó
A Magyar Éremgyűjtők Egyesülete újból elvállalta a legújabb kori magyar pénzek KATALÓGUSÁNAK kiadását. Ez a tény örvendetesen arra mutat, hogy a pénzeink iránti érdeklődés nem csökkent a gyűjtők között, sőt esetleg szélesebb érdeklődő kör is kialakult az utóbbi évben években. Éppen ezért szükséges megemlíteni, hogy ez a kiadvány tulajdonképpen az általánosan ismert éremhatározónál valamivel bővebb, de a leíró numizmatika követelményeinél jóval szűkebben adatolt éremhatározó. Részben ebből ered a KATALÓGUS jellege, valamint abból a nem elhanyagolható részlettől, hogy az egyes pénzekre vonatkozóan árakat közöl.
Jelen kiadványunk típusa lényegében a főként nyugatról régen ismert és jószerével már megszokott KATALÓGUS. Ebből a gyűjtő, vagy csupán az érdeklődő olvasó megtudhatja az egyes magyar fém- és papírpénzekre vonatkozó legszükségesebb adatokat (anyag, súly, kibocsátás, bevonás, stb.), a pénzek elő- és hátlapi ábráival azonosítva megismerheti, illetve meghatározhatja a keresett darabot, egyúttal annak forintban kifejezett értékéről is tájékozódhat. Az újabb kiadásokat - az észrevételek alapján - rendszeresen javítjuk és bővítjük az előkerült esetleges újabb változatok, az újabban észrevett lényeges különbségek közzétételével.
A pénzek közlésénél megtartottuk a korábbi kiadványainkban - szerintünk - bevált számozási rendszert. Katalógusunkban tehát minden pénz kettős sorszámot kap. A szám első része mindig az adott névérték sorszáma, a szám második része pedig a névértéken belül jelöli az adott pénz helyét a megjelenés időrendjében. A számok így egyben utalnak a kibocsátás sorrendjére is. Az emlékpénzek esetében a kettős sorszám az egyes összetartozó sorozatokat jelenti, illetve gyakorlatilag a sorozatokban megjelent különböző címletekre vonatkozik. Ezek szerint az
1.01 számmal a forgalmi pénzek,
200.01 számmal az emlékpénzek és
800.01. számmal a papírpénzek kezdődnek.
Így tudjuk elérni, hogy azonos pénzek évek, sőt évtizedek után is, helyet hagyva a gyarapodásnak, azonos sorszámmal szerepelhessenek katalógusainkban.
Ez a fajta KATALÓGUS 1998-ban jelent meg először. Közgazdasági körülményeink még mindig nem teszik lehetővé a rendszeres évenkénti kiadást, de lehet, hogy nem is szükséges, hiszen nincs olyan sok változás. Az azonban fontos, hogy pénzeikről szakszerű, korszerű és megbízható adattár álljon rendelkezésre mind szakmai, mind pedig a gyűjtői érdeklődők, számára.
Vissza