Előszó
Tisztelt Nagykövet Úr!
Tisztelt Elnök Úr!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Először is Szászfalvi László Államtitkár Úr szívélyes üdvözletét szeretném átadni Önöknek, aki sajnálatosan a mai...
Tovább
Előszó
Tisztelt Nagykövet Úr!
Tisztelt Elnök Úr!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Először is Szászfalvi László Államtitkár Úr szívélyes üdvözletét szeretném átadni Önöknek, aki sajnálatosan a mai rendezvényen nem tud részt venni, és őt képviselve veszek részt ezen a nagyon felemelő rendezvényen.
Amikor a mai rendezvény meghívóját kezembe vettem nagy öröm fogott el, hiszen az a gondolat fogalmazódott meg bennem, hogy egy olyan konferencia kerül megrendezésre, amely Magyarország egy olyan arcát mutatja meg, mely mindig ott van a levegőben közöttünk, de keveset beszélünk róla. Azt a Magyarországot, amely sosem a megosztás, hanem a befogadás és a közös építkezés országa volt. Szent Naum élete, munkája és kultuszának máig ható ereje is ezt jelzi számunkra, hiszen Szent Naum egy olyan szentéletű ember volt, aki bár egyértelműen Kelethez tartozik, mégis nagy hatást gyakorolt a nyugati kultúrkörre és hittérítő - apostolutód munkája ide a Kárpát-medencéhez kötődik. Szent Naum egyszerre vált minden nép hittérítőjévé és a bolgár irodalom egyik megteremtőjévé, egy olyan ember volt, akinek tevékenységében összekapcsolódott nemzete és az egész keresztény Európa szolgálata, és bár egy olyan korban élt, amikor már érződött a Kelet és Nyugat közötti szemléletbeli különbség - amely elvezetett az 1054-es nagy egyházszakadáshoz - ő nem ezen az úton járt és az egység embere lett.
Úgy gondolom, amikor Szent Naum magyarországi örökségéről beszélünk nagyon fontos azt látni, hogy Magyarország történelme folyamán Szent Naum példája által kijelölt utat bejárva, vált Kelet és Nyugat közötti összekötő kapoccsá, olyan országgá, ahol az értékek találkoznak és ebből nem a megosztás, hanem az egység közössége alakult ki. Ennek az örökségnek a fundamentumára építette első apostoli királyunk Szent István - aki bizonyára ismerte Szent Naum életének történetét - azt az építményt, melyet ma Magyarországnak nevezünk. Szent István hasonlatosan az evangéliumban szereplő okos emberhez tudta, hogy csak akkor őrződik meg ez az ország a történelem viharaiban, ha erős talapzaton áll és ezt a talapzatot az egyetemes keresztény értékekben találta meg. Gondoljunk csak bele, hogy Szent István idején királyi támogatással épültek keleti keresztény kolostorok Magyarországon és ő hívott Bizáncból szerzeteseket Magyarországra.
Vissza