Előszó
Tisztelt Térképolvasó!
Elődeink alkotó munkája sohasem „csak" a honvédelem érdekeit szolgálta. Tóth Ágoston, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ezredese 1868-ban kelt, a magyar helyszínrajzi intézet felállítására tett indítványában a következőket írta:
„Nem lehet tagadni, hogy a hadseregnek földabroszokra és térképekre szüksége van, hogy további elkerülhetetlen, miszerint tisztjei, különösen táborkari tisztjei a felvételben és térképezésben gyakorlattal bírjanak... Más részt a polgári rend a nemzetgazdászati érdekek jelen korszakában a hadseregtől eltérő követelésekkel lép fel és joggal kívánja, hogy a földabroszok úgy állíttassanak ki, miszerint az általános szükségletnek megfelelőleg minden kívánalmat kielégítsenek."
E gondolat jegyében a Magyar Királyi Állami Térképészet néven működő intézet már az 1920-as években számos polgári térképészeti terméket állított elő, és e gondolattól vezérelve készült el ez az atlasz is.
A 2004. esztendő Magyarország Európai Unióhoz történt csatlakozásának éve, amely különös aktualitást is ad hármas atlaszunknak. A csatlakozás utáni szabadabb mozgáshoz kínálunk hasznos segítőtársat.
Ön olyan térképgyűjteményt tart kezében, amelynek alapjául Magyarország területére a katonai térképészeti adatbázisok szolgálnak, így rendelkezik mindazon tulajdonságokkal, amelyekkel a katonai topográfiai térképek is büszkélkedhetnek: pontosság, részletesség, megbízhatóság, naprakészség.
Kiadványunk térképei Magyarország úthálózatának egyedülállóan részletes bemutatása mellett lehetővé teszik a koordináták leolvasását akár a WGS 84 rendszerben, akár UTM vetületben, így kiválóan alkalmasak az egyre szélesebb körű GPS navigációs eszközök használatának elősegítésére.
Meggyőződésem, hogy egy hasznos útitársat tart kezében, amelynek használatához erőt, egészséget és jó utat kívánok!
Tisztelettel:
Buga László
HM Térképészeti Kht. ügyvezető igazgató
Vissza