Előszó
Kétezerhét szeptemberében azzal hívott fel a Kossuth Kiadó elnök-vezérigazgatója, hogy tervezett, Magyarország történetéről szóló könyvsorozatukhoz kapcsolódva gondolkodjunk közösen a téma...
Tovább
Előszó
Kétezerhét szeptemberében azzal hívott fel a Kossuth Kiadó elnök-vezérigazgatója, hogy tervezett, Magyarország történetéről szóló könyvsorozatukhoz kapcsolódva gondolkodjunk közösen a téma televíziós megjelenítési lehetőségeiről.
Tán soha még szinopszis olyan gyorsan el nem készült, mint ennek a tévésorozatnak a terve, annyira beleszerettem az ötletbe. Igen, végre a televíziózás lehetőségeivel élve, élményszerűvé lehetne formálni a magyar történelmet, a nézőnek nemcsak az értelmére, de az érzelmeire is hatni! Kézzelfoghatóvá tenni az iskolában tanult helyszíneket, tárgyakat, évszámokat, szellemi kalandként felfogni a történelmi előadásokat! Megmutatni a történelmet, kíváncsivá tenni a nézőt, hogy akarjon ő is velünk utazni kilométer ezreken és évszázadokon át, és olyan izgalommal várja a következő adást, mint egy krimisorozat új epizódját - van-e ennél nemesebb és érdekesebb lehetőség az ismeretterjesztés mákonyától évtizedek óta fertőzött televíziós újságíró számára? Fontos, tartalmas - és egyszersmind mégis élvezetes, majdnem azt mondtam: szórakoztató műsort készíteni! Igen, gyerünk, rajta, biztattak az MTV vezetői.
Egy éven át tartottak az előkészületek: az anyaggyűjtés, a könyvtárak, levéltárak, múzeumok anyagainak a bogarászása, információgyűjtés telefonon, e-mailban, interneten és személyes találkozásokon a leendő forgatási helyszínekről; a forgatókönyv megírása, az egyeztetések a történész szakértőkkel, a financiális feltételek megteremtése, a szerződéskötések, a technikai felkészítés, a stáb összeállítása.
Vissza