Előszó
Fotós pályámat mintegy 20 évvel ezelőtt múzeumi műtárgyak, műemlékek megörökítésével kezdtem. A 70-es évek közepétől Budapestről és második lakóhelyemről, Balatonszőlősről kiindulva jártam be az...
Tovább
Előszó
Fotós pályámat mintegy 20 évvel ezelőtt múzeumi műtárgyak, műemlékek megörökítésével kezdtem. A 70-es évek közepétől Budapestről és második lakóhelyemről, Balatonszőlősről kiindulva jártam be az országotj, s készítettem az utamba kerülő tájakról, épületekről felvételeket. Az első önálló albumom 1978-ban jelent meg Balaton és vidéke címmel, Keresztury Dezső verseivel. Mivel ez szép sikert aratott, 1981-ben követte a Tokajt és vidékét bemutató kötet Lázár István összekötő szövegével.
Egy-egy tájegység megközelítésében sokat segítettek értő néprajzos és művészettörténész barátaim, ismerőseim, de nem kisebb értékű számomra a városukat gyermekükként szerető lokálpatrióták vagy falusi emberek kalauzolása sem. Az ő érzelmeikhez közeledve és azt átvéve dolgoztam fel magamban a kapott élményeket, s adtam vissza a látottakat.
A kamera elé kerülő tájban, tárgyban, településben elsősorban az ember és környezetének együttélése, egymásra hatása érdekel. Egy-egy arc megörökítésénél fontosabb számomra, miként tudom felfedezni és láttatni, az embert a táj ívébe harmonikusan beilleszkedő, gondosan megművelt szőlőtáblákon vagy az építtető nevével büszkélkedő parasztházban. Útjaim során mindig megfognak az útszéli kőkeresztek, melyek mögött emberi sorsok, közösségek szelleme rejlik. S falusi templomok freskóiban, parasztházak tornácaiban, kastélyok pompás berendezéseiben nincs jelen a mester lelke és a megrendelő egyénisége?
E könyv anyagát 2000 felvételből válogattuk ki. Lehet, hogy az olvasó nem találja meg benne a megszokott képeket, de remélem, azért kárpótolni fogják azok, amelyek az ország rejtett szépségeit, egy más arcot fednek fel.
Vissza