Előszó
Bár nem Rettenetes Ivánról, a XVI. századi, megtébolyodott orosz cárelborzasztó rémtetteiről olvashatnak újabb szemelvényeket, mégis történelmi könyvet vásárolt, kapott ajándékba, emelt el (a nem...
Tovább
Előszó
Bár nem Rettenetes Ivánról, a XVI. századi, megtébolyodott orosz cárelborzasztó rémtetteiről olvashatnak újabb szemelvényeket, mégis történelmi könyvet vásárolt, kapott ajándékba, emelt el (a nem kívánt törlendő) a kedves Olvasó.
Itt és most a magyar labdarúgás történetének 68 legendás alakjáról rajzolt portré elevenedik meg szigorúan alfabetikus sorrendben, legalább olyan élményt nyújtva, mint amilyet ők maguk szereztek egykoron a nagyközönségnek. Nem csupán megannyi futballista, hanem néhány edző, játékvezető, sőt menedzser és riporter is teljes jogú főhőse ennek a kötetnek. Hegyi Iván szokásos erényeit csillogtatja: tárgyszerű, ám mégis olvasmányos. Az objektív tények a szubjektív véleményekkel, a szellemes címek a kísérteties emlékekkel ötvöződnek egésszé. Itt megtalálja Zsák a foltját, kiderül, hogy robbanékony és lobbanékony Farkas nem csupán a mesében létezik, és bizony akadt olyan tréner, aki sosem tett Lakatot a szájára.
Az akció kedvelői korabeli újságcikkekből és személyes, már-már intim beszélgetésekből értesülhetnek a lenyűgöző cselekről, káprázatos gólokról, katartikus örömökről és - sosem múló fájdalmakról. Aki más jellegű akcióra vágyik, az is megkapja a magáét, hiszen itt aztán lő a Puskás, repül a Nyíl, sőt többek között leütnek két ávóst és brutális kegyetlenséggel, baltával gyilkolnak meg egy rádiót. A művet Iván - még véletlenül sem rettenetes - szóképei és fekete-fehér képek színesítik. A szerző Palotai és Puhl nagyvonalúságával vezet minket korokon és kórokon, írói technikája Détári és Orth fénykorát idézi, a könyv pedig olyan keménykötésű, mint Mészöly, Szűcs és Garaba együttvéve. Hegyi úgy áradozik az egykori magyar futballról, mintha könyvből olvasná, pedig épp írja.
S a második kiadás igazán szerencsés változat, hiszen a bővített verzió nem sokkal az után lát napvilágot - a 101 -szeres válogatott Király Gábor kötetbeli csatlakozásával -, hogy a magyar válogatott negyvenhárom hosszú év múltán újból kivívta az Eb-részvétel jogát. A megjelenésről túlzás nélkül állítható: soha jobbkor...
Vissza