Előszó
Történelmi kapcsolataink a lengyel nemzettel egyidősek a magyar kereszténység és királyság alapításával. Géza fejedelemnek Adelhaiddal, Mieszko lengyel fejedelem nővérével való házassága mintegy jelképe és záloga volt annak a sűrű és szoros kapcsolatnak, mely Árpád nemzetét Piaszt népével kötötte össze annyi század viharain keresztül.
E kapcsolatok nincsenek még kellőkép feldolgozva se magyar, se lengyel részről, pedig mennyi érdekes és homályos kérdés vár e téren megoldásra s mennyivel jobban értenénk meg fejlődésünk egyes mozzanatait, ha párhuzamba állítanánk északi szomszédunk oly meglepően hasonló intézményeivel és művelődési viszonyaival. Ugyanez áll természetesen a lengyelekre is, sőt még fokozottabb mértékben.
Látva azt, hogy e téren még mennyi munka vár a magyar történetírásra, életem feladatául tűztem ki ez érintkezések tanulmányozását, hogy amennyire csekély erőim engedik, megvilágítsam történeti viszonyunkat a testvér lengyel nemzethez jó és balsorsban, fény és árny közepette egyaránt.
Régmúlt századok homályának eloszlatására nem alkalmas most az idő. A világháború és a vele összefüggő események annyira lefoglalják az emberek szellemi énjét s annyi megoldásra váró kérdést vetnek fel, hogy lehetetlen elzárkózni előlük.
Ilyen új probléma a lengyel kérdés is, melyet a világháború forgataga vetett fel s mely megoldásra vár.
A sokat szenvedett lengyel nemzet új korszak küszöbén áll s a magyar-lengyel érintkezések történetében fordulóponthoz értünk.
Ez új korszak kezdetén nem lesz érdektelen visszatekintenünk az utolsó évszázad lengyel-magyar érintkezéseire, mert ezek közelebb esvén napjainkhoz, szorosabb kapcsolatban állanak a jelen eseményeivel s azokat sok tekintetben kiegészítik és megvilágítják, tehát a publicistákat és a művelt közönséget is közelebbről érdeklik.
Vissza