Előszó
Számos könyv, tanulmánykötet látott napvilágot a millennium évében. Ezek között kiemelt figyelmet érdemel a „Magyarok a világban - Kárpát-medence" című kötet, amely a CEBA Kiadó gondozásában jelent meg évezredünk utolsó napjaiban. A Magyarország Kézikönyvtára sorozatban közreadott könyv amellett, hogy lexikonméretű formátumával, esztétikus megjelenésével dísze lehet könyvtárunknak, egyben hiánypótló munka is.
A kiadó arra vállalkozott, hogy egy kötetben átfogó képet adjon a nyolcvan éve kisebbségbe kényszerített, szomszédos országokban élő nemzetrészeinkről, bemutatva az egykori országrészek sajátos történelmét, földrajzi elhelyezkedését, természeti kincseit, demográfiai mutatóit, társadalmi tendenciáit, kulturális, oktatási, tudományos és vallási életét. A kötet külön fejezetet szentel a Kárpát-medencei magyar kisebbségek gazdasági életében fontos szerepet játszó vállalkozásoknak, amelynek adattára több mint 1300 magyar céget mutat be az olvasónak. A kézikönyvek hazai történetében újdonság, hogy a kultúra és a gazdaság területéről ilyen széles körű információkat nyújtó adattár jelenjen meg a határon túli magyarságról. A kötet értékét még inkább növeli, hogy a fejezeteket, alfejezeteket és mutatókat az érintett régiók kiváló szakértői állították össze, akik nemcsak jó ismerői szakterületüknek, hanem közismert személyiségei a közéletnek, a tudományoknak, s többen közülük a magyar irodalomban is hírnevet szereztek.
A millennium rendkívüli alkalmat nyújt nemzetünk múltjának, jelenének, értékeinek, lehetőségeinek számbavételére és ennek tükrében a jövő irányának megfogalmazására. Ez a könyv ehhez feltétlenül hasznos segédeszközül szolgál. Azon túl, hogy érdekes olvasmány, a múlt valós összefüggéseinek megismerése mellett széleskörűen tájékoztat a Kárpát-medencei, a határon túli magyarság ezredfordulós életéről, esélyeiről, a mindennapok és távlatok kihívásairól, amelyekre meglevő intézményrendszerével és gazdasági potenciáljával kell választ adni.
A könyvben szereplő leírások, elemzések, adatok igazolják azt, hogy értékeinek, társadalmi, politikai és gazdasági erejének birtokában a határon túlra rekesztett nemzetrészeink a nyolc évtized megpróbáltatásai ellenére képesek megmaradni szülőföldjükön s őrizni magyarságukat az elkövetkezendő évezredben is. Joggal vélhetjük, hogy az európai integráció előrehaladtával az itt felsorolt kulturális és gazdasági értékek nemcsak ebben a kötetben, hanem majdan valóságosan is szerves egységet alkothatnak. Ezért jó szívvel ajánlom ezt a könyvet valamennyi honfitársunk számára, de különösen azoknak a politikai, kulturális és gazdasági tényezőknek, intézményeknek, szervezeteknek, cégeknek a figyelmébe, akik intenzív kapcsolatban állnak s a kapcsolatok bővítésére törekszenek határon túli honfitársainkkal.
Vissza