1.062.077

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar Zene 1964/3.

Zenetudományi folyóirat - V. évf. június

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az ISME, a Zenei Nevelés Nemzetközi Társasága, június 26. és július 3. között Budapesten tartja 6. konferenciáját. A legutóbbi években hozzászokhattunk, hogy fővárosunk régebbi jelzőihez „Budapest... Tovább

Előszó

Az ISME, a Zenei Nevelés Nemzetközi Társasága, június 26. és július 3. között Budapesten tartja 6. konferenciáját. A legutóbbi években hozzászokhattunk, hogy fővárosunk régebbi jelzőihez „Budapest Fürdőváros", Budapest Vásárváros" stb. egy újabb társult, "Budapest a Nemzetközi Kongresszusok városa". Tekintélyes számú tanácskozáson vesznek részt Budapesten a tudomány és a gyakorlati élet különféle szakemberei. Megkülönböztetett jelentőségű számunkra azonban ez a mostani, a zenei nevelés ügyével foglalkozó konferencia, hiszen a megbeszélések tárgya igen fontos kérdés: a felnövekvő generáció zenei műveltsége, tudása.
A konferencia témája, „a XX. század zenéje és a zenei nevelés rendkívül időszerű kérdésre irányítja a figyelmet. Napjaink zenei kultúrájának legsúlyosabb problémája, az alkotóművész és közönsége közt, meghatározott történelmi fejlődés eredményeként keletkezett szakadék. A zenetörténet nagy virágkoraiban azonos nyelvet beszélt a zeneszerző és az a közönség, amelynek a művész komponált. A muzsikustársadalom legszélesebb körű összefogásával, a szocializmus keretei között, újra feltámadhat ez az aranykor. Hatalmas társadalomnevelő programot kell végrehajtani, s e nagy munkában a legnagyobb szerep éppen a pedagógusainkra vár.
Új zene és zenei nevelés - jellegzetesen századunk kérdése ez, amelyre korunknak meg kell találnia a választ. S túlzás nélkül elmondhatjuk, hogy olyan erőteljes, olyan jelentős eredményeket tükröző választ a kérdésre kevés ország adott, adhatott századunkban, mint éppen Magyarország. A korszerű zenei nevelés ügyének két géniusz lángeszű útmutatása biztosított nemzetközi súlyt, világméretű jelentőséget. Bartók Béla és Kodály Zoltán nevelő programja együtt és csakis hatásának egységében hozott olyan fényes sikert, amelyre fel kellett figyelni világszerte. Amiként nem választható külön a hangszeres és a vokális zenei nevelés, ugyanúgy szorosan összetartozik a két korszakos művész egész nevelő munkássága. Ha nálunk ma simább útja van az értékes, új zene terjedésének, ha a mind gyarapodó ifjú műértő közönség nem zárkózik el korunk zenéjétől, sőt, igényli: újra meg újra emlékeznünk kell Bartók Béla gyermekek számára írt remekműveire csakúgy, mint Kodály Zoltán gazdag életének egyik fő művére - nemcsak a zeneszerző halhatatlan alkotásaira - a magyar iskolai énektanítás embermilliókat érintő felépítésére, arra a sokévtizedes, hivatalos körök által oly sokszor meg nem értett, lekicsinyelt küzdelemre, amelynek jelentőségét csak a szocialista Magyarország ismerte fel az ifjúság és a felnőttek zenei nevelésében egyaránt. Vissza

Tartalom

A ZENEI NEVELÉS NEMZETKÖZI TÁRSASÁGA BUDAPESTI KONFERENCIÁJA ELÉ 221
SZENDE OTTÓ - DR. NEMESSURI MIHÁLY: A hegedűtanítás élettani vonatkozásai 229
SZÁVAI MAGDA - VESZPRÉMI LILI: Magyar zongoraiskolák a XIX. században 241
LOSONCZI ÁGNES: Egy zeneszociológiai kutatásról 257
MOLNÁR ANTAL: Richárd Strauss (1864-1949) 267
MÜLLER ISTVÁN: A hangrendszer analízisének néhány adaléka (Folytatás az 1964. 2. számból) 275
KISS LAJOS: Egy értékes jugoszláv népdalgyűjteményről 282
ÚJ MŰVEK BEMUTATÓJA
Tardos Béla Hegedűversenye (Földes Imre) 290
Magyar újdonságok előadásai, 1964. március 20-tól május 15-ig 292
DOCUMENTA
Bartók Béla Kisfaludy Társasági tagságának bonyodalmai - A Greguss-díj visszautasítása (Scheilken Pálma) 294
Az egyetlen magyar Verdi-interjú (Közreadja: Várnai Péter) 300
DISPUTA
Mit kezdhetünk a típus fogalmával a zenében (Vitányi Iván) 302
SZEMLE
A bolgár szimfonikus zene hetéről. A mai muzsika seregszemléje Russéban (Tardos Béla) 305
Kelet és Nyugat '64 - Zenetudományi konferencia Új Delhiben (Kárpáti János) 308
KÖNYVEKRŐL
Molnár Antal: A zenéről (Juhász Előd)
Hej, kenyér, barna kenyér. Szerkesztette: Szatmári Antal-Pálinkás József (Fejes György) 317
Darvas Gábor: Zenei ABC (Pándi Marianne)
FOLYÓIRATOK 322
HANGLEMEZEKRŐL 334
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem