1.056.060

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar tisztek a Monarchiában a századforduló idején

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Magyar Honvédség Oktatási és Kulturális Anyagellátó Központ
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 110 oldal
Sorozatcím: Honvéd tudósok
Kötetszám: 2
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 20 cm
ISBN:
Megjegyzés: Jelen kiadvány a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia hadtörténet tanszékén folytatott kutatás részeredménye. Megjelent 600 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Mikor a magyar honvédség gyökereit keressük, először az 1848/49-es, majd az 1868. évi XL. törvénycikkel létrehozott Magyar Királyi Honvédség, végül a két világháború közötti "Horthy hadseregnek"... Tovább

Előszó

Mikor a magyar honvédség gyökereit keressük, először az 1848/49-es, majd az 1868. évi XL. törvénycikkel létrehozott Magyar Királyi Honvédség, végül a két világháború közötti "Horthy hadseregnek" titulált Magyar Királyi Honvédséget vesszük elő.
Az 1848/49-es honvédség bizony elég messze van, inkább már legenda, mint megfogható valóság. A Monarchia honvédségéről a fiatalok szinte semmit, vagy csak keretadatokat (mikor, létszám, átszervezés stb.) ismernek. Nagyon sokan még azt sem tudják, hogy a Monarchia hadserege hogyan épült fel, mindössze a császári és királyi (K.U.K.) hadseregről tudnak. Fontos feladat tehát, hogy arcot adjunk ennek az arc nélküli időszaknak, és a kiemelkedő tehetségű katonák gondolatainak bemutatásával színesítsük ezt a kort.
E kiadványban azt mutatom be, hogy a magyar tisztek az első világháború előtt - függetlenül attól, hogy a Magyar Királyi Honvédségben, a közös hadseregben vagy a haditengerészetnél teljesítettek szolgálatot, kiválóan képzett, katonai ismereteiket, általános műveltségüket tekintve a kor színvonalán álló katonák voltak. Nem bocsátkozom vitába Hajdú Tiborral, aki szerint a Monarchia tisztjei erejükön felül költekeztek, a társasági élet által követelt "cifra nyomorúság" életmódot folytatták. Természetesen nem zárható ki ennek létezése, de olvasgatva ezen tisztek dolgozatait, cikkeit, kiderül, hogy azok megírásához elmélyült tudás, kitartó munka és hivatásszeretet kellett.
A szolgálat abban az időben is egész embert követelt és igen kemény munka volt. A cifraruhás, bohém katonatiszt valójában csak az operettben létezett, de az is tartalékos kivitelben, mint gróf vagy báró csemete. A hivatásos katona keményen dolgozott és 1 fizetése sem engedte meg a költekező életmódot. Vissza

Tartalom

BEVEZETŐ 1. oldal
I. A MAGYAR TISZTEK PÁLYAKÉPE 2.
1.1. Hivatásos katonák képzése 3.
1.2. A továbbképzések rendszere 7.
1.3. A katonai tudományos környezet 15.
II. A HADMŰVÉSZET VÁLTOZÁSAIRA HATÓ TÉNYEZŐK 29.
11.1. A haditechnikai eszközök fejlődése 29.
11.2. Fegyvernemek és azok szervezeti keretei 40.
11.3. Magyar tisztek véleménye mindezekről 49.
III. ELKÉPZELÉSEK A JÖVŐ HÁBORÚJÁRÓL 63.
111.1. Hivatalos nézetek az Osztrák-Magyar Monarchiában 63.
111.2. A magyar tisztek a háborúról 70.
2.1. Általában 70.
2.2. A hadászatról, hadműveletről és a harcászatról 78.
2.3. Támadás vagy védelem? 91.
2.4. Az együttműködésről és a vezetésről 94.
JEGYZET 101.
FELHASZNÁLT IRODALOM 108.
TARTALOMJEGYZÉK 110.

Szabó József

Szabó József műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Szabó József könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem