Előszó
Másfél ezer magyar szobrász legfontosabb adatai, alkotásaik ára az aukciókon és a műkereskedésekben. Rendezett információk tömege a magyar művészetről és a műkereskedelemről. Reméljük méltán vált ki érdeklődést a gyűjtőkben, eladókban, vevőkben, közvetítőkben, művészettörténészekben - és mindazokban, akik egyszerűen csak érdeklődnek a szobrászművészet iránt.
A szobrászokkal és műveikkel meglehetősen mostohán bánik a művészettörténet és a műkereskedelem egyaránt. Nem ez a legnépszerűbb, legismertebb területe a képzőművészetnek. Egy, a szobrászokról szóló könyvvel nem lehet felkerülni a bestsellerlistákra, de a kiadónak nem is ez a célja. E hiánypótló mű kiadásával némi elégtételt szeretnénk nyújtani e művészeti ág alkotóinak.
A kötet első része másfél ezer magyar vagy Magyarországhoz kötődő, hosszabb ideig itt alkotó szobrász adatait tartalmazza. Másfél ezer szobrász? Meglepően nagy szám. Ki ne tudna felsorolni néhányat a magyar szobrászok közül. Fadrusz János, Izsó Miklós, Kisfaludi Stróbl Zsigmond, Medgyessy Ferenc, Pátzay Pál, Stróbl Alajos, Zala György, hogy csak az ismertebbek közül említsünk néhányat. Ugyanakkor a kiadó számára is meghökkentő volt a megannyi név, azoké, akiket a magyar szobrászművészet részének kell tekintenünk. Van köztük méltán ismert és elismert nagy művész, és olyan is, aki valamely más művészeti ágban alkotott jelentőset, és a szobrászat számára csak egy kis kitérő volt. Az 1500 szobrász közül azonban nem mindenki közismert, sokukról csak nagyon keveset tudunk. A kiadó itt válaszút előtt állt vagy csak azokkal foglalkozunk, akikről sok információ áll rendelkezésünkre és így nem hagyunk meg hiányosnak tűnő szócikkeket, vagy elismerve a korlátokat, mindenki szerepeljen e könyvben, akiről a legcsekélyebb információ is előkerült. Mi a teljességre törekedve - felvállalva ezzel a szócikkek közötti esetleges egyenetlenséget - a második lehetőséget választottuk.
A kötet második részében található táblázatok adatai eligazítást nyújtanak a magyar piacon kialakult trendekről, és a szobrok árairól. A táblázatok kétféle információforrásból táplálkoznak. Az adatok zöme az aukciókon szereplő szobrokra vonatkozik. Bár az aukciókat is érik bírálatok, mégis ez az a hely, ahol a leginkább megmutatkozik, mit is gondol egy-egy műről a gyűjtők társadalma. Az adatok másik - kisebbik - része a műkereskedések kínálatából származik. A gyűjtők számára ezek már nagyobb bizonytalanságot rejtenek magukban, hiszen nem tudni, hogy végül ezen az áron keltek-e el a műtárgyak, elkeltek-e egyáltalán. Az aukciós adatoknál az utóbbi éveket és a nagyobb aukciókat tekintve törekedtünk a teljességre, a műkereskedések árainál azonban erről természetesen nem lehetett szó.
Amikor először vettük kézbe e könyv kéziratát, tudtuk, hiánypótló munkával ismerkedünk. Nem kellett sokáig gondolkozni ahhoz, hogy eszünkbe jusson e mű szellemi előfutárának számító Magyar festők és grafikusok adattára.
Vissza