1.062.052

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar Szabadság

Bethlen Miklós önéletírása/II. Rákóczi Ferenc emlékezései és vallomásai/Széchenyi István 1848-as naplója

Szerző
Szerkesztő
Fordító
Róla szól
Budapest
Kiadó: Officina Nyomda- és Kiadóvállalat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Félvászon
Oldalszám: 243 oldal
Sorozatcím: Officina Könyvtár
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 19 cm x 13 cm
ISBN:
Megjegyzés: Három mű egy kötetben. Az első két mű kiadási éve 1942. A művek külön címlapján "Officina Könyvtár" sorozatcím szerepel. Nyomtatta az Officina Nyomda- és Kiadóvállalat, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Bethlen Miklóst Rabutin, Erdély francia származású császári generálisa egy „jámbor szándék"-a miatt elfogatja, Tizenkét esztendei fogság vezeti önéletírásának mélyen szántó elmélkedésére.... Tovább

Előszó

Bethlen Miklóst Rabutin, Erdély francia származású császári generálisa egy „jámbor szándék"-a miatt elfogatja, Tizenkét esztendei fogság vezeti önéletírásának mélyen szántó elmélkedésére. Fogságában elvonultatja szeme előtt mégegyszer azokat az emlékeket, melyeket hosszú élete folyamán összegyűjtött, tanulságul utódjainak, s egész Erdélynek. Fogságában látja világosan, hol veszett el Erdély, hogyan jutott fényes fejedelemségből gyarmattá. Itt látja, mit kellett volna tenni Erdély független szabadságának megóvására. Már későn. A börtön kapui nem nyílnak meg többé számára.
Rákóczi Ferenc a wienerneustadti fogságból menekül izzadt és párás lován. Fogságból a szabadságba, egyéni megkötöttségeinek félrehányásával egy ország szabadságmozgalmának élére. Eddig csöndes, hallgat, távol tartja magát minden félremagyarázható cselekvéstől. A bécsi udvar neveltje, úgylátszik érdemes tanítvány. Ez az izgatott éjszaka azonban elfelejtett érzéseit lázítja föl. Már tudja, mennyire magyar, azt is kezdi sejtem, milyen kötelességekkel jár ez a fölismerés. Amikor útjának végére ér, már az a férfiú ő, akit az erdélyi rendek II. Rákóczi Ferencnek, nagyságos fejedelemnek fognak tisztelni. A Bethlen Miklóssal elfullasztott erdélyi szabadság az ő zászlójára kerül.
Széchenyi István a sors elleni lázadásában nem ismeri az izzó forró szavak hatalmát, amikor a 48-as események fölötti kétségbeesését veti naplójának bizalmas oldalaira. A magyar nemzetet félti, a magyar szabadság veszett el hite szerint a fegyverek fáradt elnémulásával. Bírhatják ezt a rettenetes megpróbáltatást az ő örökké lázas, s már kimerült idegei? Lehet még olyan folytatása az ő életének, mint amilyen eddig volt? Hol kezdje a munkát az ország összetört roncsain? Hová és miért építse az új hidat, s kinek, arabságba került magyarnak? A döblingi börtönnek való szanatóriumba húzódik vissza, ott elmélkedik és álmodozik és kesereg tovább a magyar szabadságról.
A sors milyen torz játéka az, hogy a magyar szabadság nemcsak ennek a három, világító magyarnak példájában kerül a börtön fogalma mellé, de akárhányszor a Zrinyik, Frangepánok, Kazinczyk, Kossuthok és annyi más magyar életéről beszélünk, a magyar szabadság gondolata mindig a börtön képét idézi.
Vajjon azért ismétlődik ez a vízió úntalanul nemzetünk történetében, mert sohasem hallgattunk eléggé rájuk, akik egyéni példájukkal és tragédiájukkal mutatták a magyar szabadság útját? A magyar szabadságét, messze évszázadok legkeservesebb megpróbáltatásának nehéz, de tiszta s egyetlen útját. Ma amikor Magyarország végre a magyaroké, elég alázatosak vagyunk az ő tanításaikban erősíteni függetlenségünk és szabadságunk nemes érzését? Oh, hallgassuk őket, hallgassunk rájuk. Életükkel, börtöneikkel bennünket tanítanak. Vissza

Tartalom

Bethlen Miklós önéletirása - (Szemelvények) (Officina Könyvtár 14.) 1-71
II. Rákóczi Ferenc emlékezései és vallomásai (Officina Könyvtár 15.) 1-71
Széchenyi István 1848-as naplója!Széchenyi összeomlása - Az 1848-as napló (Officina Könyvtár 16/17.) 1-101
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem