Előszó
A Magyarországon megjelenő (és kötelespéldányként beszolgáltatott) periodikumok (hírlapok, folyóiratok. évkönyvek stb.) adatait az Országos Széchényi Könyvtárban 1986 óta épített IKB - Magyar Periodika Adatbázisa nemzeti bibliográfiai szempontoknak megfelelően tartalmazza. Az adatbázishoz készített programok lehetővé tették, hogy kiválogassuk a mintegy huszonnyolcezer tételből azokat, amelyek a harmadik évezred első évében megjelentek, átfogó képet adva így a korszak magyar sajtójáról.
A bibliográfia két fő részből áll:
I. Betűrendes jegyzék
Cím szerinti betűrendben tartalmazza a periodikumokról készített rövidített bibliográfiai tételeket. A tételek adattartalma: Főcím; ISSN; a közreadó testület(ek) neve(i); a kiadvány indulásának számozási adatai; a kiadvány megjelenési adatai (megjelenési hely, kiadó); a kiadvány indulásának éve (ha ez nem derül ki a számozási adatokból); sorozati cím; megjegyzések. Az adatok a 2001-ben elsőként megjelent részegységből származnak. A főcímet besorolási cím előzi meg, ha szükséges. Abban az esetben, ha a kiadvány megjelenése során főcíme lényegtelenül megváltozott, az eredeti főcím a besorolási cím.
A megjegyzések között meg van adva a kiadvány előző címe. valamint utóbbi címe olyan periodikumok tételeiben, amelyek 2001-ben megszűnték, illetve címet változtattak.
Azokat az internet címeket tartalmazza a kötet, amelyeket a kiadványok megadnak. Ez lehet az adott kiadvány online változata, a kiadvány tartalomjegyzéke, vagy a kiadó, közreadó testület honlapja.
A szerkesztőségi adatokat a Szerk.: rövidítés előzi meg. Azon kiadványok tételeiben szerepelnek, amelyek közlik a szerkesztőségre, a kiadóra vonatkozó címeket, telefonszámokat. Bár ezek az adatok gyakran változnak. tapasztalataink szerint így is igen keresettek, ezért ezeket is közöljük jelen kötetünkben.
A betűrendes jegyzéket testületi mutató, személynév mutató és földrajzi mutató egészíti ki.
A kötet csak a szerkesztőségek elérhetősége érdekében adja meg az egyes kiadványokkal kapcsolatos személyek nevét, a személynév mutató tehát csak tájékoztató jellegű. A periodikumok létrejöttében közreműködő valamennyi szerkesztő, összeállító stb. személy neve megtalálható az adatbázisban.
II. Tematikus címjegyzék
Ez a rész a 2001. évi periodikumokat tartalmuk, illetve típusuk alapján csoportosítja. Mivel a periodikumokra vonatkozóan nincs országosan elfogadott és használt tárgyszórendszer, a tematikus címjegyzék az adatbázis tételei alapján, e kötet számára kidolgozott összeállítás.
Vissza