Előszó
A hagyományos magyar konyhát az ízletes és fűszeres, így cseppet sem könnyű ételek jellemzik. A mai magyar konyhaművészet azonban már nem hasonlít az ősmagyarok étkezésére és ételkészítésére - a paprika például nem is volt ismert még akkor Európában. A mai ételkészítési kultúra kialakulása folyamatos volt: miközben vesztett ősi jellegéből, nemzetközibb is lett, ugyanakkor megmaradtak az egyedi ízek is. Sok ételünk származik a török időkből, és elsősorban a szegényebb rétegekből. Konyhánk "végső" állapotát a XIX. században nyerte el.
A hagyományos magyar konyha alapját egyrészt az egyedi sütési, főzési eljárások (rántás, pörkölt, paprikás ételek, stb.), másrészt a fűszerezés (pirospaprika, hagyma, kömény, stb.) teszik ki.
A magyar konyha egyik legfontosabb jellemzője, hogy az ízeket csak néhány, gondosan kiegyensúlyozott fűszer keverékével érik el. Bizonyos ismeretlen okból következően a fűszerek korábbi gazdag használata, melyekről a korabeli feljegyzések is említést tesznek, az évszázadok során sokkal szerényebbé vált. Napjainkban azonban észlelhetjük, hogy a korábban használt zöld fűszerek, magok és gyökerek ismételten feltűnnek a hazai konyhákban a külföldi hatások eredményeként. Itt említhetjük meg a tárkonyt, a rozmaringot, bazsalikomot, kakukkfüvet, az ánizsmagot, borókát, sáfrányt, valamint a gyömbért is, amely valamikor az egyik legfontosabb ízesítőszer volt a magyar konyhaművészetben.
Napjainkban is nagyon közkedvelt a mindenki által jól ismert pörkölt, amely készülhet csirkéből, sertéshúsból illetve marhahúsból is. Hazánkban népszerűek azok a tartalmas, magas tápértékű levesek, melyeket gyakran főételként is fogyasztanak: a Jókai bableves, a gulyásleves, vagy a halászlé. Ha azonban egy tartalmas főételt választunk, a könnyű húsleveseket tálaljuk mellé. A pörköltek és levesek elkészítése tájegységenként változik, jó néhány változatuk ismert. A magyar konyha is tartogat különlegességeket az ínyencek számára, mint pl. a disznótoros, a pacalpörkölt, a töltött káposzta; hazai finomságokat, mint a paprikás krumpli és a lecsó. Édes ételeink akár süteményként, desszertként is szolgálhatnak. Ilyen a túrós lepény, a palacsinta, a mákos guba.
Napjainkban megjelent és közkedvelt a hagyományos ételek "egyszerűsített" változata, melyek 30-40 perc alatt elkészíthetőek, pl. mikrohullámú sütőben. A roston, grillen sütött húsok, zöldségek, illetve párolt zöldségek már az egészséges táplálkozás jegyében hódítják meg a magyar konyhaművészeket, illetve a fogyasztókat.
Az alábbiakban olyan receptekkel szeretnénk megismertetni Titeket, melyeket Tanácsadóink már kipróbáltak.
Vissza