Előszó
HÖLGYEIM ÉS URAIM!
Immár a 18. évfolyamával jelentkezik a Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach 2007-2008. Nagykorúságunk évében nem akármilyen hatások érték a pénzügyi szektor egészét, e hat; sok pedig a hazai pénzügyi piac szereplőinek működését is komoly változásokra késztették. Amíg a kifejlődőben lévő pénzügyi válság „megállt" az európai uniós határoknál, addig csak figyeltünk. Amikor a nyugat-európai bankrendszerben forrósodni kezdett a levegő, akkor kezdtünk idegesek lenni, s amikor a pénzügyi válság átlépte a magyar határokat, akkor mi kétségbeestünk és teljesen tanácstalanok voltunk. El kellett telnie néhány napnak ahhoz, hogy megkezdjük azoknak a lépéseknek a megtételét, amelyeket az Egyesült Államok és Európa már röviddel előttünk megtett.
A pénzügyi válság hatásai drámaiak voltak. Mélyrepülésbe kezdett a Budapesti Értéktőzsde, „elszállt" a forint, és volt olyan amerikai tévétársaság, amelyik bekapcsolt kamerákkal élő adásban várta az összeomlást. A kormány intézkedései és a nemzetközi pénzügyi szervezetek gyors pénzügyi segítsége végül nagyjából normalizálta a helyzetet, de még előtte vagyunk annak a gazdasági válságnak, annak a lehetséges recessziónak amelynek mélységét és időtartamát ma még nem lehet előre látni.
A válság hatására a hazai bankok sorra hozták a megszorító intézkedéseket. Egyértelművé vált, hogy a jövő pénzügyi rendszerének már egy új típusú szisztéma alapján kell működnie.
A Pénzügyi Almanach struktúráját - a pénzügyi válságot még jóval megelőzően - több ponton átalakítottuk. A 18. évfordulót 18 rövid tanulmánnyal, szektorelemzéssel vezettük be melyeket állami vezetők (Veres János pénzügyminiszter. Kovács Árpád ÁSZ-elnök), pénzügyi intézmények vezetői (Varga Csaba PSZÁF-főigazgató, Simor András Jegybankelnök, Felcsuti Péter, a Bankszövetség elnöke) valamint szövetségek, érdekképviseletek elnökei, főtitkárai írtak (a teljesség igénye nélkül: Demján Sándor, Trunkó Barnabás, Mohai György, Temmel András, Lukács János...). E tanulmányok több mint hatvan oldalon jó áttekintést adnak az egyes szektorokban bekövetkezett elmúlt évi változásokról, és több elemzés a 2008. év második felének eseményeit is górcső alá veszi.
Az elmúlt évekhez képest változás, hogy az érdekképviseleteket, szövetségeket, egyesületeket az almanach második részében, egy fejezetben szerepeltetjük, és sokféle információ közlünk a huszonöt szervezet működéséről, tevékenységéről.
Számos változás következett be a pénzügyi intézményrendszerben. A bankok száma a fúziók és egyesülések ellenére sem csökkent, hiszen új cégek léptek be a piacra a takarékszövetkezeti szektorból (HBW Express Bank, Mohácsi Takarékbank), vagy - az alapítási engedélyt a szerkesztés időpontjában már megkapó -, új alapítással (SPE Bank). A banki fióktelepek száma is jelentősen növekedett olyan új szereplőkkel, mint a Banco Primus, az Oppenheim Bank, a FIO vagy a HSBC.
A takarékszövetkezeti szektort bemutató fejezetet is átalakítottuk: hangsúlyosabban jelennek meg az egyes integrációk és a független takarékszövetkezetek is. A takarékszövetkezetekből átalakult bankok a banki fejezetben szerepelnek, ugyanakkor jelenlétük a takarékszövetkezeti teljes nyilvántartásban az egyes integrációkhoz való kötődésük miatt indokolt.
Vissza