Előszó
A Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach VII. évfolyamának három kötete a magyarországi pénzügyi intézményrendszer csaknem valamennyi szereplőjét tartalmazza.
A szerkesztőség igyekezett a teljességre törekedni. A hitelintézetek, a külföldi bankok magyarországi képviseletei, a takarékszövetkezetek, a biztosítótársaságok, az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárak, a befektetési alapkezelő társaságok és alapok, valamint a befektetési szolgáltató társaságok megjelenése valóban teljes körű. Az almanach többi fejezetének teljessé tételére szintén törekedett a szerkesztőség. Ha e törekvésének mégsem tudott maradéktalanul eleget tenni, annak oka az, hogy az egyes megkeresett társaságok vagy még kezdeti, arculatkialakítási szakaszban voltak, vagy költözés, név-, tevékenységváltás előtt álltak, esetleg átalakulási, privatizációs folyamat részesei voltak, illetve nem éltek a megjelenés lehetőségével.
Az almanach szerkesztősége és kiadója - a nemzetközi és hazai gyakorlatban is szinte egyedülállóan - meg tudta valósítani, hogy e kiadvány reklámanyagokat nem tartalmaz. Ezen törekvés helyességét látszik igazolni az a rendkívül sok hazai és külföldi visszajelzés, amely az elmúlt időszakban érkezett a szerkesztőséghez. Meg kell jegyezni ugyanakkor, hogy az almanach hazai s még inkább külföldi bevezetéséhez, illetve a rendkívül magas kiadási költségek miatt elengedhetetlen bizonyos alapok, illetve egyéb szervezetek támogatásának elnyerése.
Az almanach felépítése az előző évi kiadványhoz képest némileg ismét módosult. A háromkötetes kiadvány első kötete tartalmazza a hitelintézeti, a takarékszövetkezeti, a lízing- és a biztosítási rendszert, a második kötet a tőzsdéket, a befektetési szolgáltatókat, az alapkezelőket (alapjaikkal), a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett és forgalmazott részvények kibocsátóit, a befektető, tanácsadó, auditáló, információszolgáltató és követelésbehajtó társaságokat, míg a harmadik kötet a pénzügyi intézményrendszer számára szolgáltatást nyújtó társaságok információs anyagain túl komoly pénzügyi jogszabályi anyagot és településmutatót ad közre.
Az 1996-1997-es kiadvány első kötetében helyet kaptak olyan új fejezetek, mint pl. a „Pénzügyminisztérium", a „Befektető-védelmi Alap", a „Földhitel- és Jelzálogbank Rt/', a „lakás-takarékpénz tárak", a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány teljes országos hálózata vagy az „Önkéntes kölcsönös biztosítópénztárak részére szolgáltató társaságok". A második kötet újdonságai között szerepelnek a „Hitel- és befektetésminősítő társaságok", valamint a „Befektetési Vállalkozások Szövetsége". Az egyes fejezetek szerkezete részben megváltozott, míg a fejezetek döntő többsége eltérő mértékben bővült. A harmadik kötet felépítése kismértékben ismét megváltozott. A kötet kiemelkedő egysége „A pénzügyi, biztosítási, tőzsdei területek részére szolgáltatást nyújtó társaságok" bemutatása. Rendkívül informatív a kamarai rész, amely a gazdasági önkormányzatokról ad átfogó képet. A tavalyi kísérleti év után idén már csaknem a teljes kamarai rendszer megjelenik az almanachban. Az almanach következő egysége a legjelentősebb pénzügyi jogszabályokat adja közre egységes szerkezetben, több mint háromszáz oldalon. Ebben az anyagrészben elsősorban törvényeket jelentetünk meg, amelyek szorosan kapcsolódnak a pénzügyi intézményrendszerhez. Alacsonyabb szintű jogszabályokat csak abban az esetben közöltünk ha azok egy-egy szektor működését alapvetően meghatározzák vagy befolyásolják. A harmadik kötet utolsó, igen terjedelmes fejezete a „Településmutató". A kéthasábos szerkesztéssel megjelenő kétszáz oldalnyi anyag települések szerinti bontásban adja meg az almanach több mint 2000 szervezeti egységét, illetve részegységét (a pénzügyi szervezeteket, valamint azok igazgatóságait, fiókjait, irodáit, képviseleteit).
Vissza