Előszó
Ez a könyv a magyar parasztság ruházatának fejlődését kívánja bemutatni a XIX. század 20-as éveitől a 60-as évekig terjedő időszakban. Anyagának jelentősebb részét azok a korabeli ábrázolások és a hozzájuk tartozó leírások alkotják, amelyek tanulságosan idézik fel parasztságunk öltözetét egy évszázad távolságából.
A közölt forrásanyag, keletkezését és szemléletét tekintve, mély kapcsolatban áll a XIX. század magyar nemzeti mozgalmával. E képsorozatok és leírások nagyobb része abban a korban született, amikor a magyarság java erőit, legjobb szellemeit a nemzeti függetlenség és felszabadulás ügye lelkesítette és késztette cselekvésre az 1848-49-et megelőző és követő évtizedekben, amikor a magyar nyelv, a nemzeti történelem és maga a nép, a nép költészete, szokásai, hagyományai a figyelem központjába kerültek.
A nemzeti és népi öltözet iránt e korban kibontakozó érdeklődés is szorosan összefüggött a nemzeti mozgalommal. „Elődeinknek bajnoki köntösét S nyelvét megúnván, rút idegent cserélt" - korholta a külföldi divat szerint öltözködő magyar nemességet a költő Berzsenyi „A magyarokhoz" c. versében. Valóban, a kor hazafiai közül sokan a magyar nyelvért folytatott küzdelemmel csaknem egyfontosságúnak tekintették a magyar öltözetért indított harcot. A magyar viseletért harcoló mozgalom elsősorban a hagyományos nemesi öltözet megtartását, illetve felújítását tűzte ki célul, s e tekintetben időről időre, különösen a nemzeti mozgalom fellángolásainak idején, ért is el bizonyos eredményeket. "Valóban ideje már diszes öltözetünk átalános viselete által is erősbiteni nemzetiségünket, hogy külsőleg is tudjanak bennünket 's tudjuk minmagunkat a' többi nemzetektől megkülönböztetni!" - olvassuk egy reformkori folyóiratban. De ugyanakkor, amikor a nép szokásai és költészete iránt egyre nőtt és mélyült az érdeklődés, a nép ruházata is mind inkább magára vonta a figyelmet. Nem véletlen tehát, hogy a század első negyedétől kezdve a népköltési gyűjteményekkel párhuzamosan megjelennek az első jelentős képsorozatok a népviseletekről, hogy a reformkor haladó szellemű folyóiratai rendszeresen közölnek leírásokat és ábrázolásokat különböző vidékek öltözetéről. A szövegek maguk is világosan megmondják, hogy szerzőik és közreadóik, az illusztrációk művészeivel együtt a nép jobb megismerését, a nemzet értékeinek megbecsülését, a nemzeti öntudat emelését kívánják szolgálni. - Úgy véljük tehát, hogy ennek a forrásanyagnak közzétételével a XIX. századi magyar nemzeti mozgalom e viszonylag kevéssé ismert területét világítjuk meg.
A közölt ábrázolások és leírások természetesen elsősorban a néprajztudomány számára jelentenek nagyértékű, nélkülözhetetlen forrást. A magyar paraszti ruházat történeti alakulásának felderítéséhez különösen fontos az a korszak, amelynek anyagát közreadjuk. A parasztság öltözetében olyan változás ment végbe ekkor, amelynek ismerete szükséges a későbbi, sőt a jelenlegi viselet megértéséhez. Ez a korszak az, amely az emlékezés megszólaltatásával és a megőrzött darabok vizsgálatával többnyire már elérhetetlen a mai néprajzi gyűjtő számára -, idáig ritkán nyúlik vissza az emlékezet, ebből a korból nemigen maradt fenn ruhadarab. A közreadott anyag tehát a néprajzi gyűjtéssel ma még elérhető korszak közvetlen előzményeiről ad képet, s ezzel a parasztviselet mai kutatásának megalapozását segíti elő.
Vissza