1.055.340

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar Nyomdászok Évkönyve az ezerkilencszáztizedik esztendőre

XXV. évfolyam

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Könyvnyomdászok Szakköre
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Aranyozott, színezett kiadói egész vászonkötés
Oldalszám: 206 oldal
Sorozatcím: Magyar Nyomdászok Évkönyve
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 26 cm x 20 cm
ISBN:
Megjegyzés: Keretléces lapokkal, könyvdíszekkel, számos szövegközti illusztrációval, kihajtható mellékletekkel, beragasztott nyomdai mintapéldányokkal, hirdetésekkel. E könyv tábláját, címoldalait és homlokléceit Kun Mihály tervezte. A szövegrész nyomtatása a Pesti Könyvnyomda Részvénytársaság nyomdájában történt. A mellékletek a Nyomdászati Tanműhely hatása alatt készültek.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Megint jubilálhatnánk: huszonötödik kötetét adjuk ezzel az olvasó kezébe a Magyar Nyomdászok Évkönyvének. Huszonöt kötet sorakozik előttünk a könyves polcon, mutatva azt a haladást is egyszersmind,... Tovább

Előszó

Megint jubilálhatnánk: huszonötödik kötetét adjuk ezzel az olvasó kezébe a Magyar Nyomdászok Évkönyvének. Huszonöt kötet sorakozik előttünk a könyves polcon, mutatva azt a haladást is egyszersmind, amelyet a szakbeli ismeretek ápolása, fejlesztése útján negyedszázad alatt elértünk. Valósággal grafikonja ez az egymás mellé állított huszonöt kötet a Könyvnyomdászok Szakköre emelkedésének is: mentől jobban erősödött, nagyobbodott a Szakkör, annál fokozottabb mértékben szebbült és bővült az Évkönyvünk is. A negyedszázad előtti kicsiny zsebkönyv helyett ime, most már tekintélyes díszkönyvet adhatunk a magyar nyomdászok kezébe, olyat, amelynek megjelenését kiváncsi érdeklődéssel várják a külföld legjelesebb könyvnyomtatói és grafikusai is.
Tehát haladtunk. Kétségtelenül nagyot haladtunk, mindannak ellenére, hogy egész a legújabb időkig pusztán a magunk erejére voltunk utalva, s még a magunk véreiből is fitymálva nézték munkánkat meg iparkodásunkat sokan. Más kérdés az, hogy vajjon mindenkoron helyes irányban haladtunk-e, és hogy vajjon egyik-másik tekintetben nem maradtunk-e meg a huszonöt év előtti elmaradottságunkban. Erre a két kérdésre kellene megfelelnünk.
A könyvnyomtatás csak félig-meddig számítható az iparok sorába. Sok tekintetben művészi és tudományos foglalkozás az. Művészi, mert hiszen már a legfő eszköze, a betű maga is művészi termék, s ennek a betűnek az alkalmazása százszoros kapcsolatba hozza a nyomdász munkálkodását a művészettel. Tudományos is, amennyiben a nyomdász tolmácsa, ólomtípusokba átültetője az író, a tudós gondolatainak, ami pedig bizonyos megértést, átérzést kell hogy föltételezzen. A nyomdásznak tehát egyrészt iparművészi készültségének, másrészt irodalmi műveltségének kellene lennie.
Mondanunk sem kell, hogy ettől az ideális állapottól még messze vagyunk. Sőt a nyomdászat fejlesztésére legelső sorban hivatott nyomdafőnökök és művezetők sorában is csak nagy elvétve találhatjuk meg a két szükségességnek egyik-másikát. Vissza

Tartalom

Beköszöntőül néhány komoly szó5
Novák László: Nyomdászati technikánk fejlődése7
R. Tóth József: Valami a művészjelvény divatjáról39
Fiedler Károly: Furcsaságok a rajzolás mezejéről49
Erőgépek nyomdabeli alkalmazása53
Novitzky N. László: Adatok a papíros történetéhez73
Kner Imre: A plasztikai hatás jogosultsága89
Novák László: Mesterszóink eredete s főbb hibái93
Tanműhelyünk tagjainak dolgozatai101
Mellékletek
Hirdetések
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem