1.059.673

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar nyelvhasználati szótár

Hogyan mondjuk? Hogyan írjuk?/Mintegy 6500 nyelvi, helyesírási jelenség, szó, szólás magyarázata - mutatóval

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Celldömölk
Kiadó: Pauz-Westermann Könyvkiadó
Kiadás helye: Celldömölk
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 325 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 25 cm x 17 cm
ISBN: 963-9432-18-0
Megjegyzés: Első kiadás. Tankönyvi száma: PK00200.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A szótár előzményei
A Magyar nyelvhasználati szótár (rövidítése: MNySz.) egy új szótártípust, a nevében is tükröződő nyelvhasználati szótár típusát valósítja meg. Ez a szótártípus Magyarországon... Tovább

Előszó

A szótár előzményei
A Magyar nyelvhasználati szótár (rövidítése: MNySz.) egy új szótártípust, a nevében is tükröződő nyelvhasználati szótár típusát valósítja meg. Ez a szótártípus Magyarországon most van kialakulóban, bár előzményei régi keletűek. Az ebbe a típusba tartozó szótárak a nyelvhelyességi, magyarító szótárak, a helyesírási, valamint az idegen szavak szótárai, a viszonylag új kiejtési tanácsadók, a szinonima- és idézetszótárak, a különféle, közlést segítő szaknyelvi (terminológiai) és frazeológiagyűjtemények.
Szótárunk közvetlen előzménye a Grétsy László és Kovalovszky Miklós szerkesztésében 1980-ban és 1985-ben két kötetben Nyelvművelő kézikönyv (Akadémiai Kiadó, Budapest, rövidítése: NyKk.). Ez a monográfia a mai magyar nyelvhasználat kérdéseinek enciklopédikus gyűjteménye, egyben a magyar nyelvművelés hagyományos elveinek, módszereinek, nézeteinek máig legteljesebb összefoglalója. Egyes esetekben kismonográfiába illő szócikkeit a nyelvhasználati törvényszerűségek nyelvtani, jelentéstani és használati jellemzői alapján fogalmazták meg. Ennek a munkának kivonata, egyben kiegészítése, valamint a nagyközönség számára gyors eligazítást nyújtó változata Grétsy László és Kemény Gábor szerkesztésében az MTA Nyelvtudományi Intézete mai magyar nyelvi osztályának munkatársai által készített Nyelvművelő kéziszótár (Auktor, Budapest, 1996, rövidítése: NymKsz., új, átdolgozott, bővített kiadása: Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2005, rövidítése: NymKsz.).
Különösen a rendszerváltozást követően több, e témakörbe sorolható szótártípus éledt újjá, és teljesen új szótárak is születtek. A két világháború közötti időszakban divatozó nyelvhelyességi szótárak mintájára jelentek meg nyelvhelyességi és magyarító szótárak a nagyközönség számára. 1957 óta folyamatosan megújulva adják ki Bakos Ferenc idegen szavak és kifejezések szótárát (legutóbb: Idegen szavak és kifejezések szótára. Akadémiai, Budapest, 2002). De új típusú idegen szavak szótára is napvilágot látott (Tótfalusi István: Idegenszó-tár Idegen szavak értelmező és etimológiai szótára. Tinta, Budapest, 2004).
A kiejtési szótárak korábban ismeretlen műfaját Magay Tamás teremtette meg az Idegen nevek kiejtési szótárával (Akadémiai, Budapest, 1974). A magyar nyelvi kiejtésre Fekete László Magyar kiejtési szótára született meg (Gondolat, Budapest, 1992, később felsőoktatási jegyzetként: Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1995). A kiejtési szótárakhoz csatlakozik Nádasdy Ádám sajátos kiejtési szótára: az angol szavak és nevek magyar környezetben való, szabályos elveken alapuló ejtését adja meg (Húron s English Pronuncing Dictionary, Texoft-Biográf, 2000). Vissza

Tartalom

Előszó 3
Jelölések, rövidítések 11
Szótár 13
Mutató 253
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
Kuponos kedvezmény ezen könyv esetében nem vehető igénybe.