Előszó
A „Magyar nemzeti bibliográfia. Könyvek bibliográfiája" tartalmazza a tárgyidőszakban Magyarország területén kiadott és kötelespéldányként beszolgáltatott könyvek, füzetes kiadványok (a legalább egy A/5 ív terjedelmet elérő brosúrák), a hivatalos kiadványok, az időszaki kiadványok részcímes füzeteinek, különszámainak és az új indulású, illetve új címen megjelenő időszaki kiadványok leírásait. A bibliográfia esetenként függelékben közli a térképek és atlaszok leírásait. Nem tartoznak gyűjtőkörébe az alap-és középfokú tankönyvek és a felsőoktatási jegyzetek, a különlenyomatok (a sorozatok keretében megjelentek kivételével), a vállalati irodalom, a szabványok, a szabadalmak, a propagandakiadványok.
A bibliográfia tételeit az Egyetemes Tizedes Osztályozás rendszeréből kialakított szakcsoportokban közli. A szakcsoportokon belül a sorrendet a bibliográfiai leírások besorolási adatainak betűrendje határozza meg. A tételekhez tartozó szerzői-, közreműködői-, címadatokról és a tárgyszavakról a betűrendes index nyújt tájékoztatást.
A bibliográfiai tételek besorolási adatainak megválasztására az MSZ 3423/2 előírásai, valamint az IFLA által megjelentetett segédletek az irányadóak. A besorolási adatok alakját az MSZ 3440 szabványcsalád utasításai, a bibliográfiai leírás adatelemeinek körét, sorrendjét, közlésmódját és központozását a nemzetközileg elfogadott IFLA-szabályzatok, ill. az ezeket adaptáló új magyar címleírási szabvány előírásai határozzák meg (könyvek, füzetes kiadványok esetében az MSZ 3424/1, időszaki kiadványok esetében az MSZ 3424/2). A gyűjteményes kötetek leírását analitikus leírás egészíti ki: szépirodalmi antológiáknál a szerző nevét; tudományos jellegű gyűjteményes köteteknél a művek címét, szerzőségi és terjedelmi adatait tünteti fel. A bibliográfia a tételekben előforduló, eredetileg nem latin betűs adatok átírására az MSZ KGST 1362 szabványt, ill. az ISO előírásait (ISO DIS 233.2, ISO DIS 259.2, ISO DIS 843, ISO DIS 2805, ISO DIS 3602, ISO DIS 7098) alkalmazza. A bibliográfiai leírásban előforduló rövidítések az MSZ KGST 2012 szabvány útmutatásain alapulnak. A kiadvány tartalmára jellemző részletes ETO jelzetek az országos magyar szabványként megjelentetett Egyetemes Tizedes Osztályozás teljes kiadása, ill. a „Kiegészítések és módosítások az Egyetemes Tizedes Osztályozáshoz" c. kiadvány 10. sorozat 3. száma alapján készülnek.
A bibliográfia félhavonként, évente huszonnégyszer, összesített éves indexe pedig különszámként jelenik meg. Tételszámozása egy évfolyamon belül folyamatos. Részletes használati útmutatót minden év első füzetében közöl.
Vissza