1.060.427

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar művelődéstörténet I.

Ősműveltség és középkori kultúra

Szerző
Budapest
Kiadó: Magyar Történelmi Társulat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Aranyozott félbőr kötés
Oldalszám: 636 oldal
Sorozatcím: Magyar Művelődéstörténet
Kötetszám: 1
Nyelv: Magyar  
Méret: 27 cm x 20 cm
ISBN:
Megjegyzés: Bordázott, aranyozott gerincű félbőr kötésben. Húsz melléklettel és ötszáz képpel. Az illusztrálás Varjú Elemér munkája. A kötetben található térképvázlatokat dr. Glaser Lajos készítette. Révai nyomda nyomása, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A fogalom és a szó, amelyet megjelölésére használunk, két különböző dolog. Mindegyiknek megvan a saját élete. És bizony igen sokszor a fogalom és a szó, amelyen nevezzük, el is válnak egymástól.... Tovább

Előszó

A fogalom és a szó, amelyet megjelölésére használunk, két különböző dolog. Mindegyiknek megvan a saját élete. És bizony igen sokszor a fogalom és a szó, amelyen nevezzük, el is válnak egymástól. Mert a fogalom is, a szó is külön fejlődik, különböző hatások alatt, amelyek eltérő útra vezethetik őket.
„Történet" például mi mindent jelent ma, ámbár elsőleges értelme egyszerűen valami megtörtént esemény volt. Már ebben a formájában is tehát valamelyes folyamatot jelöltek meg vele, ha ez messze is volt attó a komoly tartalomtól, amelyet ma alatta érteni szoktunk. De a szónak ezt az eredeti tartalmát ma is ugyanezzel a kifejezéssel jelöljük. így azután a jelentéktelen, egyszerű kis történet épúgy „történet", mint akár egy fontos intézmény fejlődése, valamely nemzet vagy az emberiség „története", avagy maga az a tudomány, amely az emberi múlttal foglalkozik.
A mi korunknak jellegzetes sajátsága, hogy a fogalmaknak, amelyekkel élünk, lehető pontos meghatározására törekszik. Intelligens emberek mindjárt mindennek a definícióját keresik. Különösen felületesebb értelmi műveltség esetében. Abban a hitben teszik ezt, hogy a pontos meghatározások megmentik őket a logikai botlásoktól. Mélyebb gondolkozás, sok töprengés, erős kritikai érzék és finom megkülönböztető képesség szükséges ahhoz, hogy az ilyen definició-gyüjtő rájöjjön arra, hogy szőrszálhasogató pontosságával korántsem fogta meg az életet, sőt éppen az élet siklott ki kezei közül. Ami pedig fáradságának eredményeként visszamaradt, minden pontossága ellenére is merev, élettelen forma.
Gondoljunk csak arra, hogy idegen nyelvekben nem találunk pontos megfelelőt a mi saját szavainknak. Különösen elvont fogalmak, szellemi jelenségek megjelölésében ütközünk az idegen nyelvekben nagy nehézségekbe. Ismerjük a szó megfelelőjét, de az sokszor mégsem pontosan azt fejezi ki, amit éppen mondani akarunk. Az illető nyelv megfelelő szavát viszont mi nem tudjuk maradék nélkül visszaadni. Vissza

Tartalom

Domanovszky Sándor: Előszó5
Deér József: A magyarság a nomád kultúrközösségben21
Váczy Péter: A magyarság a román és gót stílus korában91
Kniezsa István: A megtelepedett magyarság népi akarata161
Váczy Péter: Társadalmunk az Árpádok és Anjouk korában173
Mendöl Tibor: A megtelepülés formái191
Kring Miklós: A gazdasági élet213
Tóth Zoltán: A hadakozó nép247
Sinkovics István: A magyarság magánélete285
Varjú Elemér: A magyar viselet a középkorban327
Korbuly György: Egészségápolás355
Balanyi György: Vallásos élet - iskolák373
Szilágyi Lóránd: Irodalmunk kezdetei431
Kampis Antal: Régi magyar művészet473
Bárányné Oberschall Magda: A kézművesség első nyomai549
Bartha Dénes: A magyar zenetörténet első fejezete605
Jegyzet a képekről621
Jegyzet a mellékletekről633
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem