Előszó
Magyarország különböző vidékeinek diszitő elemeit - motivumait - gyüjtöttem össze a csatolt műlapokon. Ezen formákat a magyar nép alkalmazza épületein, ruházatain használati - és disztárgyain. Rajzolja, himezi, szövi, festi, faragja és mintázza vidékenként más és más szokások szerint.
E diszitő elemek a nép ösztönéből, a diszités iránt kifejlett veleszületett érzékéből erednek. Régi időkből megmaradt tárgyak diszitési-motivumai- ezek. Mert amióta a gyári ipar fellendült s a sok csillogó vásári portéka lett uralkodóvá népművészetünk és házi iparunk fejlődésében sokat szenvedett - vissza esett.
A motivumokat ugy rendeztem el, hogy azok a vidékek jellemzőbb ismertetését tartalmazzák. Ebből látjuk milyen változatos gazdag formakincsünk van és a magyar nép mennyire szereti a diszitést.
A változatos motivumok valószinüen közös forrásból eredtek, de a nép különböző szokása átformálta azokat. Ezért különbözik pl, a székely, a kalotaszegi, a sárközi, a hegyaljai stb. egymástól.
Rajzolóink az eggyes vidékeken felkutatták, lerajzolgatták és összegyüjtötték gazdag diszitő motivumainkat. Ez tette lehetővé, hogy megismerhetjük nemzetünknek e szép tulajdonságát, amit igyekezzünk mi is megtartani és továbbfejleszteni.
Gyüjteményem eredeti háziipari munkákról rajzoltam átalakitás nélkül. A legértékesebb régi diszitési elemeket válogattam össze, melyeket a gyáripar és a vásári munka még nem alakitott át. Mert az utóbbi évtizedekben a technika fejlődése (vasut és gyáripar) nagy befolyással van a falu népére is. Megváltoztatta életmódjukat.
Vissza