Előszó
Az új (VIII.) kiadásba elsősorban is felvettem a Házassági Novella (1941:XV. tc., úgy is nevezett „Fajvédelmi törvény") civiljogi rendelkezéseit.
Aztán: általánosító módon bátorkodtam felhasználni...
Tovább
Előszó
Az új (VIII.) kiadásba elsősorban is felvettem a Házassági Novella (1941:XV. tc., úgy is nevezett „Fajvédelmi törvény") civiljogi rendelkezéseit.
Aztán: általánosító módon bátorkodtam felhasználni az Erdélyre vonatkozó harmadik magánjogi rendeletnek (740/1942. M. E.) azokat a §-ait, amelyek a rendiség csökevényeinek eltakarításán munkálkodnak (9. és 21. §).
A kir. Curiának a gyermektörvénytelenítés (visszatörvénytelenítés) kérdésében kialakult új gyakorlatát sem hanyagoltam el. S egyéb vonatkozásokban is a felsőbírósági gyakorlatot szinte az egyes ívek imprimálásának pillanatáig nyomon követtem s a kiemelkedőbb döntésekre való utalásokkal egészítettem ki a régi anyagot.
A dologi jogba beillesztettem a Khi. (1940: IV. tc.) már hatálybaépett intézkedéseit, különösen a melyek a kártalanítás, illetőleg a haszonbér ki- és lerovásának uj rendjét szabják meg.
A kötelmi jogban az adásvétel fejezetét uj témával: a keresk. vétellel bővítettem, szembeállítva vele a köztörvényi vételt (s ugyané téma lábjegyzetében a magánjogi csalás fogalmát ismertetem); a szolgálati szerződésről szóló rész elejére áttekintést szúrtam be munkajogunk fejlődésének újabb irányairól...; annak illusztrálására pedig, hogy valamely jogügylet a felek kifejezett szándéka nélkül is átfordulhat más ügyletté, közlöm a „zsákkölcsön" gyakorlatát. Az Árurészletügyletről szóló 1939:XII. tc-et az eddiginél világosabb rendszerben mutatom be.
A zsidókorlátozások magánjogi lényegét napjainkig ismertetem. A jövőbe nem láthatok.
Végül: az Ügylettant kissé szorosabbra fűztem (még így is viszonylag bőbeszédű), a Gyámnovellát - didaktikus okokból - külön Cím alá soroztam, s a dologi jog elején (212. old.) a közterületek jogviszonyára vonatkozó részletet feltűnőbb szedéssel kiemeltem.
Kelt Budapesten, Apponyi-téren
1942. év júniusának derekán
Vissza