Előszó
A MAGYAR KÖZSZOLGÁLATI ADATTÁR ÉS CÉGKATALÓGUS megjelenésével teljessé vált három kötetesre tervezett kézikönyvsorozatunk, amelynek a Magyar Településfejlesztési Kézikönyv és Adattár elnevezést adtuk.
1993 májusában kezdte meg az EURONET Üzleti Információs Hálózat a településfejlesztési információs rendszer kiépítését - elsőként - Magyarországon. Az információs rendszer alapfilozófiája - az általunk "közigazgatási piac"-nak nevezett - szakterület szereplőinek felderítése, gazdasági-üzleti céljainak megismerése, majd a szereplők közötti kapcsolatok fejlesztése széleskörű szolgáltatások útján - volt.
Az 1990-ben megalakult önkormányzatok döntő többsége nem, vagy alig rendelkezett tapasztalatokkal a településfejlesztés helyi tervezése, irányítása, bonyolítása területén - gyakran az előző tanácskorszak szűkkörű kapcsolatrendszerében voltak képesek csak gondolkodni.
Meggyőződéssel valljuk, hogy - a kétségtelen politikai averziók ellenére - az Antall-kormány történelmi léptékű intézkedéseket tett a magyar települések - főleg a kisvárosok, községek modernizálása érdekében. Sem ezt megelőzően, és sajnos azóta sem állt annyi erőforrás a települések rendelkezésére a helyi infrastruktúra-fejlesztés, a kommunális feladatok megoldására, mint 1990-1994 között.
A tények és számadatok a szakmai közvélemény körében ismertek - elég csak a gáz-, az ivóvízellátás, szennyvízhálózatok, úthálózatok fejlesztésére gondolnunk.
Az EURONET Településfejlesztési Információs Rendszer (TIR) ebbe a folyamatba kapcsolódott be. Az elmúlt három évben széleskörű szolgáltatásrendszert építettünk ki, amelyet a közel 1700 TIR-tagunk rendszeresen igénybe vesz. Tagjaink között 700 fölött van az önkormányzatok száma, 800 körüli a településfejlesztő-infrastruktúra-településüzemeltető vállalkozások aránya, egyre bővül szakértői és úgynevezett modulátor szervezetekből álló tagjaink létszáma is.
Szolgáltatásaink közül legnépszerűbb a harmadik évet megélő CEBA Observer településfejlesztési tenderfigyelő, jelentős igény mutatkozott a negyedéves kiadású "Településfejlesztési Projectek" iránt. Évente rendeztük meg az INFRASTRUKTÚRA elnevezésű szakmai konferenciákat és kiállításokat, valamint több szakmai tapasztalatcsere utat, kommunális gép bemutatót Nyugat-Európában.
Partnereink egyre nagyobb arányban bíznak meg egyedi igényeik teljesítésével: például iskolabusz piackutatás, önkormányzati kárpótlási jegyek hasznosítása, stb. 1994 novemberétől a Településfejlesztési Információs Rendszer a Közép-Európai Üzleti Szövetség (CEBA) keretei között működik, amely tevékenységünk külföldre - főleg Közép-Európába - való kiterjesztését jelenti.
Az általunk közigazgatási (mára már közbeszerzési) piacnak aposztrofált szakterületet - képletesen - egy téglalap alakú asztalnak képzeltük el, amelynek két hosszú oldalán az önkormányzatok, illetve a településfejlesztő cégek ülnek. Közöttük a gazdasági viszonyok, üzleti kapcsolatok egyértelműek: az önkormányzatok a megrendelők, a cégek a szállítók. A szerepek nem felcserélhetők.
Vissza