1.045.722

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar Kórus 1947. junius

Hangjegyes egyházzenei folyóirat az Országos Magyar Cecilia Egyesület hivatalos lapja/68. szám, XVII. év, második füzet

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Magyar Kórus
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 45 oldal
Sorozatcím: Magyar Kórus
Kötetszám: 68
Nyelv: Magyar  
Méret: 25 cm x 18 cm
ISBN:
Megjegyzés: Kottamelléklettel.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A gregorián ének
Az egyház értékelése
Az egyház legsajátlagosabb éneke. „Ezt örökölte a szentatyáktól, évszázadok hosszú során át ezt őrizte a legnagyobb gonddal a liturgikus könyvekben ... Ezt... Tovább

Előszó

A gregorián ének
Az egyház értékelése
Az egyház legsajátlagosabb éneke. „Ezt örökölte a szentatyáktól, évszázadok hosszú során át ezt őrizte a legnagyobb gonddal a liturgikus könyvekben ... Ezt tekintette mindig az egyházi zene legmagasztosabb példaképének... Az egyházi kompozíció annál szentebb és liturgikusabb, minél inkább közelíti meg természetében, ihletében és ízlésében a gregorián éneket... Az istentisztelet mit sem veszít ünnepélyességéből, ha azon csak gregoriánt énekelnek" (Motu proprio 3.).
A zenetörténet értékelése
A szentzene törvénykönyvének ez az értékelése elég beszédes bizonyság. De nemcsak az egyháznak, a korszerű zeneesztétának is ugyanilyen a véleménye, mióta X. Piusz pápa újból életrehívta a hamisítatlan gregorián énekkincset. „A kontinens felett ettől kezdve mint valami óriási szivárvány ível végig a világ leggazdagabb dallamkultúrája, a Közép-tenger klasszikus zenéje, a gregorián ének. Minden dallamszövés forrása és mintaképe, telített bőség, túlcsorduló gazdagság ez a melodika, kisajtolt nedve elvirult világiájaknak, ezeréves szüret. Birodalma az emberi hang természetes dallamosságában gyökerező, örök törvények szerint tenyésző-hullámzó melódia-erdő, az egyszólamú zene legdiadalmasabb kivirágzása. Ahogyan csak ösztönös népi kultúrák tudnak megtermékenyülni és kivirulni egymásban, öntudatos művészi formáló-akarat szavára, egyetlen nagy terv keretében. íme, ez Róma műve a IV. és VIII. század között" (Szabolcsi Bence: A zene története, 49. old.).
Az OMCE értékelése
Ezért a cecíliás mozgalom kezdettől fogva a gregorián kultúra felvirágoztatásában és terjesztésében látta legelső föladatát. A klasszikus polifónia cantus firmusait és szabad ritmusát sem lehet megtanulni, mielőtt a gregorián ének alapvető iskoláját ki nem jártuk. Ezért zeneszerzők, orgonások és középiskolai énektanárok számára felekezeti különbség nélkül kötelező anyag a gregorián ének tüzetes ismerete. Az OMCE hazánkban is, megalakulása óta, számos elméleti és gyakorlati kiadvánnyal szolgálta ezt az ügyet, hiszen csak gregorián tankönyvből is 5 különböző jelent meg az elmúlt 70 év alatt. A Magyar Kórus fennállása óta csak állandóan fokozta ezt a munkát. Népszerűsítés végett filléres „Korális lap"-jaival, továbbá az ugyancsak olcsó „Korális füzetek'-kel elárasztottuk a kórusokat, a De angelis-misét százezer példányban kellett kinyomatnunk. A kántorkurzusokon a korális mindenütt első tárgyként szerepelt s Istennek legyen hála érte: templomi hangversenyeinknek is ezek a dallamok a legelső számai. Lapunk hasábjain úgyszólván minden kérdését megtárgyaltuk: helyes előadási módját, nehézségeit, orgonakíséretét, vezénylését, történetét, ritmusának problémáit, a solesmesi iskola előretörését és eredményeit stb. Ma ott tartunk, hogy jelen számunkban fejlődésének már gyökérszálaira is rámutathatunk. Vissza

Tartalom

A gregorián ének (Huber Frigyes) .. .. 1241
A doxologia (E. Werner-Dr. Soltész Elekné) .. .. . .. 1242
A passió új magyar kiadásához (Werner Alajos) .. .. . 1247
A gregorián hangnemek (Szigeti Kilián OSB) 1250
Solesmes (Gergely János úti emléke) . .. 1252
Szentzenénk legelső emléke: az oxyrhynchosi himnusz (HF) .. 1255
A népkorális apostola: P. Gregor Schwake (Kemenes Frigyes) 1259
Mégegy útirajz - szintén Solesmesről 1261
Hogyan lettem Solesmes-párti? (Bárdos Lajos) 1262
Főpásztori rendeletek (Esztergom, Kalocsa, Szatmár, Szeged,
Székesfehérvár, Szombathely, Veszprém) 1263
OMCE 1266
Ezeréves intelem a zsoltáréneklésről 1267
Hírek .. .. .. 1268
Külföld - Rádió 1275
Figyelő .. 1277
Új művek 1278
Levél a zárdába (Déry Ottó) 1280
Folyóiratok 1282
Hangrejtvények 2 („Tud ön szolmizálni?") 1285
Kérdések .. 1286
Panaszkönyv - Üzenetek 1287
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem