Előszó
Kiadványunk az 1945-1960. évek hazai könyvtermését tudományágak szerint csoportosítva, szakrendbon adja kutatóink, olvasóink elé. A rendezés váza a könyvtárai nemzetközi szakrendszere, az Egyetemes Tizedes Osztályozás (ETO), amely az egyes tárgyköröket számjelzetekkel fejezi ki. A szakrendszer alkalmazása nemcsak a címanyagban való eligazodást könnyíti meg, de biztosítja a bibliográfia külföldi használhatóságát is.
Bibliográfiánk az ETO egyszerűsített változatát alkalmazza. Ezért nem megyünk el a jelzetekben a lehetséges legteljesebb részletezésig, hanem megelégszünk az anyag terjedelméhez szükséges főbb csoportokkal. Az egyszerűsítés célját szolgálja az az eljárás is, hogy az egyjegyű és kétjegyű jelzeteket - a sorrend közérthetősége érdekében - zérusokkal háromjegyűekké egészítettük ki (tehát pl. 5 helyett 500 alakot használunk). Ezek az egyszerűsítések egyébként a kurrens Magyar Nemzeti Bibliográfia füzeteire is jellemzőek.
A szakcsoportok felett való áttekintést legáltalánosabban a tartalomjegyzék nyújtja. Az olvasó azonban az egyes főszakok élén is megtalálja a részletező szakbeosztást, azoknak az alszakoknak a felsorolását, amelyekre a főszak szétválik („Tartalom" megjelöléssel). A fejezetcímek alatt -> után közölt decimális számok azon szakcsoportokra utalnak, amelyekben kiegészítő vagy rokontartalmú anyagot találhat a Magyar könyvészet használója. Pl.:
534 Akusztika. Hangtan. Rezgéstan
-> 621.39; 780
Vagyis az Akusztika fejezettel rokon irodalom található még a Híradástechnika és a Zenetudomány fejezetekben is.
Ha valaki a rendszerben nem tájékozott s egy meghatározott ismeretág irodalmát keresi, a kötet végén, a tárgymutatóban kap eligazítást (ez a fogalmak betűrendjében adja meg a jelzeteket). Keresés közben a szöveg felett található élőfej ad útbaigazítást.
A bibliográfia címleírásainál az MSZ 3424-60 sz. szabvány rendelkezései voltak az irányadók (Könyvtári címleírási szabályok). Kiegészítő megjegyzéseink a következők: Ha a mű több kiadásban is megjelent 1945-1960 között, csak egyetlen teljes leírást adtunk (az elsőt), a többiek esetében megelégedtünk rövid jelzésükkel s itt csupán az adatváltozások feltüntetésére szorítkoztunk (az alapfelvétel alatt kisebb betűtípussal). Azoknál a kiadványoknál, amelyek idegen nyelven is megjelentek, a teljes címleírást ugyancsak a főleírás alatt, s az idegen nyelvű változatokat az után - ismét csak az adatváltozatok feltüntetésére korlátozva - hozzuk, az idegen nyelvű címekről azonban a betűrend megfelelő helyén utalókat illesztettünk be. Utalások készültek az egybenyomott művekről és jelentős függelékekről is. (A címleírások záradékaként az Országos Széchényi Könyvtár jelzeteit tüntettük fel.)
A szerző nevét - legyen egyéni vagy társszerzőről szó - tipográfiailag kiemeltük (vastagbetűk). Amennyiben a könyvön a bibliográfiában elfogadott névalaktól eltérő változat szerepel, a rendszót követőleg azt is feltüntettük, de nem kiemelt szedéssel.
A tudományos szempontból fontosabb gyűjtőkötetek címleírásait analitikus leírás, azaz a kötetek anyagának tartalomszerű felsorolása egészíti ki.
A teljes leírások között a bibliográfia használója gyakran találkozik rövid utalókkal, amelyek csak szerzőt, címet tartalmaznak, majd nyíl után egy idegen szakszámot. Pl. Zsoldos Ferenc: Élettani vizsgálatok rizs csíranövényeken. -> 581 Ez a 633.1 szakcsoport (Gabonafélék) keretében elhelyezett rövid címadat azt jelenti, hogy a részletes leírás az 581 alatt található az Általános növénytan fejezetben.
Ilyen szakutalásokat minden olyan esetben alkalmaztunk, amikor a mű tartalmilag több szakcsoport anyagát öleli fel. Nem készültek ellenben szakutalások a tudományágat kiegészítő olyan anyagról, mely csak mint rokonterület általában érdekelheti a használót. (A fejezetcím alatt nyíl után megadott szakcsoportok egyetemesen utalnak erre.)
Sorozatokban megjelent művek főleírásai természetesen az egyes művek alapján készültek, de a sorozatcím alatt az abban foglalt művek rövid felsorolását is adjuk. Ezt a sorozatfelsorolást homogén tárgyú sorozatok esetében a megfelelő szakban, heterogén tárgyú sorozatoknál a 080 (1. kötet) szakcsoportban adja bibliográfiánk.
Vissza