Előszó
KÖSZÖNTŐ
Játékpályázatot hirdetett A Magyar Kézművességért Alapítvány - soha jobb ötletet!
Hiszen évről-évre remek kézműves termékek születnek, és ezek legjava kerül be éves pályázati kiállítására: múzeumok, kiállítási intézmények fényes termeibe. Játék is előfordul rendszerint a sokféle alkotás között, de ajánlott téma most lett először. Meg is hozta eredményét ez a döntés: óriási meglepetést okozott a beérkezett játékok sokasága és sokfélesége, az azokat létrehozó fantázia gazdagsága. Vagyis valósággal várhatták már a kézműves alkotók az alkalmat arra, hogy bemutathassák közönség előtt készítményeiket, amelyek így közelebb kerülhetnek az azokra joggal váró gyermekekhez.
Távol-Keletről érkezett játékok - rövid életű műanyagból készült nagyipari termékek - töltik be gyermekszobáinkat, óvodáinkat. Nagyszerű meglepetés látni a szépen megmunkált, fából készült bababútorokat, babaházakat, a színes, kisgyerekek számára jól kézbe fogható, markolható, ölelhető textilbabákat, öltöztethető babákat, bábokat, mackókat, élénk fantáziával kialakított jeleneteket, társasjátékokat, ügyességi, szabadtéri játékokat, a gyermekszobát egyúttal szépen díszítő, a kisgyermekek mindennapi életét szolgáló tárgyakat.
De jó is lenne, ha nem csak egy kiállítás erejéig és a megtekintés élvezetéért lennének láthatók ezek a nagyszerű munkák, ha természetes lenne, hogy aki igényes játékot szeretne ajándékozni gyermekének, unokájának, az talál is! Egyesületünk, a Kiss Aron Magyar Játék Társaság idén emlékezik meg névadója, dr. Kiss Aron (1845-1908) pedagógiai szakíró, a Magyar Gyermekjáték-Gyűjtemény (1891) létrejöttének kezdeményezője, az ország minden tájáról összegyűjtött népi játékok közreadója születésének százhetvenedik évfordulójáról. Neki és a sokfelé működő tanítóknak és más figyelmes gyűjtőknek köszönhető az a sok verses, dalos játék és mondóka, amelyeket napjainkban is megtanul és játszik minden óvodás gyermek. A játékok leírása mellett e kötetben szó esik a játékszerekről is - sajnos magukat a játékokat tárgyi valóságukban akkor nem gyűjtötték, a játékszerek múzeumba gyűjtése csak később vette kezdetét. Méltó tehát, hogy amikor Társaságunk felkérést kapott arra, hogy A Magyar Kézművességért Alapítvány mellett társ-meghirdetője legyen e pályázatnak, a hazai játékgyűjtés megindítójára, eredményes, máig ható munkásságára is felhívjuk ezzel a figyelmet. És arra, hogy amint a kötetbe gyűjtött játékok napjainkig élnek, a pályázattal előhívott - hagyományos, vagy újszerű - játékok is hódíthatnak, játékszerré válhatnak gyermekeink, unokáink kezében, nem csak kiállító teremben díszeleghetnek.
Babák készítését 1997 óta pályázati felhívás ösztönzi, azóta évente összemérték művészetüket Győrben a hazai babakészítők - akikhez ezután valószínűleg újak, itt fellépettek csatlakoznak -, és ez annál könnyebben sikerülhet, mert idén már a fővárosban, Óbudán, a Kiscelli Múzeumban lesz az éves versenyt követő kiállítás. Egy 1990-es években Társaságunk által szervezett játékpályázatot sokára (2006-ban) követett Gyermek - Játék pályázat a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének alelnöke, Pannonhalmi Zsuzsa kezdeményezésére, Társaságunk együttműködésével, de ez sajnos 2010-ben abbamaradt. Sokan vártak a mostani alkalomra. Társaságunk azon lesz, hogy további lehetőségeket teremtsen az elhivatott alkotóknak a bemutatkozásra, a jó játékokra vágyó felhasználókkal való találkozásra.
Várja ez a jól sikerült kiállítás a játék barátait, a családokat, a gyerekeket, de várja a pedagógusokat, az óvodák vezetőit is, akik itt találhatják meg azokat a tartós, szép és különleges játékokat, amelyeket a boltokban, áruházakban hiába keresnek.
Köszönet a szervezőknek, elismerés a részt vevő alkotóknak, sok örömet a látványban a látogatóknak! Kívánom, hogy minél több játékféleségből rendeljenek, kerüljön ennek a kiállításnak nyomán minél több otthonba, óvodába, klubhelyiségbe természetes anyagból készült tartós játék. Azt talán már kívánni sem kell, mert magától értetődik, hogy a következő években mind nagyobb számban tűnjenek majd fel a pályázatokon szebbnél szebb, jobbnál jobb játékok!
Dr. Györgyi Erzsébet
néprajzkutató
a Kiss Áron Magyar Játék Társaság elnöke
Vissza