Előszó
Idén sem csökkent a kézművesek alkotókedve! Ezt tapasztalhatja a látogató, aki megnézi a Magyar kézművesség - 2011 és A négy évszak - kézműves szemmel címmel kiírt pályázat válogatott anyagát bemutató kiállítást a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, vagy kezébe veszi a kiállítás anyagáról készült albumot. A pályázat anyagát ezúttal is a Hagyományok Háza és a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus szakértői válogatták és minősítették. A korábbiaknál is nehezebb helyzetben volt díjazási javaslatának összeállításakor a népművészeti, népi iparművészeti alkotásokat elbíráló, néprajzkutatókból álló zsűri, mert ahogy tömören és szakszerűen megfogalmazták: az idei pályázat anyagát kiegyenlített, magas színvonal és műfaji sokszínűség jellemezte. Nagy öröm számunkra, hogy mindez azután a 2010-es esztendő után történt, amikor a két helyszínen (Pécsett, Európa Kulturális Fővárosában és Budapesten ugyanitt) megrendezett kiállításunk kiemelkedő létszámú alkotót vonzott, és amikor a kézművesek három másik nagy, országos megmérettetésre is készültek.
Alapítványunk idén is az IPOSZ-szal és a BKIK Kézműipari Tagozatával közösen írta ki a pályázatot. A pályázat „napjaink kézművességét" reprezentáló, tematikai kötöttség nélküli részére olyan mívesen kidolgozott használati és dísztárgyak, textiljátékok és étkészletek valamint öltözékek és kiegészítők érkeztek a tárgyalkotó népművészet (népi kézművesség) és a kézműves iparművészet területéről, amelyek alkalmasak lehetnek egy 21. századi otthon, lakás (ebédlő vagy gyermekszoba) színvonalas, igényes berendezésére, illetve megfelelnek azok igényeinek, elvárásainak is, akik kedvelik hagyományt és a modern divatot ötvöző viseleteket.
A pályázat konkrét tematikát megfogalmazó részére szép számban érkeztek olyan tárgyak, amelyek a különböző évszakokhoz kapcsolódó ünnepek, események kellékei közé tartoznak (pl. farsangi busómaszkok, húsvéti tojások, boros készletek, disznótoros késkészlet), és olyan alkotások, jelenetek, életképek, amelyek a busó téltemetést, húsvéti népszokásokat, szántást, aratást, szőlő- és gombaszüretet, vadászjelenetet, szarvasbőgést, kukorica- és tollfosztást, a szeptemberi iskolakezdést vagy éppen egy rőzsehordót ábrázolnak.
A kiállítást július 19. és augusztus 7. között tekinthetik meg az érdeklődők a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, de az élményt magukkal vihetik és feleleveníthetik ezzel az albummal, amely műfaji, szakágankénti csoportosításban tartalmazza a kiállításra bekerült alkotók egy-egy munkáját. Az eligazodást az album végén elhelyezett név- és képszám-mutató segíti. Gergely Imre titkár A Magyar Kézművességért Alapítvány
Vissza