Előszó
Magyar kézművesség - 2007 és A szőlő és a bor - kézműves szemmel címet adtuk a kézművesek idei seregszemléjének, országos kiállításának, amely június 16. és július 5. között látható a fennállásának 100. évfordulóját idén ünneplő Vajdahunyadvárban, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban. A Magyar Kézművességért Alapítvány kiállítása az Ipartestületek Országos Szövetségével, az Országos Művészi Kézműves Egyesülettel és a BKIK Kézműipari Tagozatával közösen kiírt pályázatnak - a Hagyományok Háza valamint a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus zsűrije által - válogatott anyagát: 272 résztvevőjének természetes alapanyagok felhasználásával, kézműves technikával készült több mint 500 alkotását mutatja be.
Az 1994-ben indított sorozat mostani kiállítása - a korábbiakhoz hasonlóan - két részből áll. A tematikai kötöttség nélküli részben a több évszázados hagyományokat őrző, a régi mintakincset, forma- és színvilágot bemutató népművészeti alkotások - viseletek, gyöngy-nyaksik, szőttesek, hímzések, leheletkönnyű csipkék, rusztikus faragások, cserépedények, szalma-, gyékény- és csuhé-fonott tárgyak, festett bútorok, díszített tojások és kabaktökök - ugyanúgy megtalálhatók, mint az iparművészeti alkotások és a hagyományokat a XXI. század emberének igényeivel ötvöző használati és dísztárgyak: az otthon, a lakás, az ebédlő színvonalas, igényes berendezéséhez használható bútorok, lakástextíliák, étkészletek; gyönyörűen díszített és kivitelezett, ma is hordható estélyi és alkalmi ruhák, a fiatalok ízlésének is megfelelő öltözékek és kiegészítők, klasszikus és modern ékszerek, ötvös remekművek, különleges kések, intarzia és tűzzománc faliképek; a gyerekek érdeklődését felkeltő textil- és fajátékok.
A kiállítás másik részében a szőlő és a bor világához kapcsolódó alkotások szerepelnek. Láthatóak itt a borászkodás hagyományos kellékei: a hordók, lopók, merítők, borvedrek a kádár és üvegműves mesterség képviselőitől; szüreti jelenetek képzőművészeti alkotásokon; vidám borissza figurák kerámiából, fából; a nemes nedű fogyasztásához nélkülözhetetlen boros-készletek és kupák. Visszaköszön a szőlő mintája a szövött, hímzett térítőkön, faragvány okon, mozaikon, intarziákon; és megjelenik Bacchus, a bor és a vidámság istene valamint Szent Orbán, a szőlőművesek, kádárok patrónusa - a fafaragó, a keramikus, a kőfaragó munkáin. A kiállítás résztvevőinek egy-egy alkotását, kollekcióját, ill. annak részletét - a készítők ABCsorrendje helyett - műfaji, szakágankénti csoportosításban tartalmazza albumunk, amelyben a végén elhelyezett név- és képszám-mutató segíti az eligazodást. Kívánjuk, hogy a kiállítás - és albuma - nyújtson maradandó élményt a magyar tárgykultúra hagyományait tisztelő és az újdonságok iránt fogékony múzeumlátogatók, sőt a szőlőt és a bort kedvelők számára is! Szűcs György elnök IPOSZ Gergely Imre titkár A Magyar Kézművességért Alapítvány
Vissza