Előszó
Az Iparművészeti Múzeum kiállítási programja szerint évenkénti rendszerességgel mutatja be a magyar kézművesség kiemelkedő alkotásait.
Az elmúlt évi ajánlásban szerepelt, hogy "az ismétlődő...
Tovább
Előszó
Az Iparművészeti Múzeum kiállítási programja szerint évenkénti rendszerességgel mutatja be a magyar kézművesség kiemelkedő alkotásait.
Az elmúlt évi ajánlásban szerepelt, hogy "az ismétlődő kiállítások felvállalása nagy felelősséget ró nemcsak az Iparművészeti Múzeumra, hanem a hazai kézművesség egészére is. E felelősség lényege a minőség és színvonal felmutatása a közönség felé, mely - a sok külföldi látogató miatt - nyugodtan nevezhető nemzetközinek. A magyar kézműves mesterségek száma meghaladja a százat. Jó lenne, ha a bemutatkozó mesterségek skálája nagyobb, színesebb lenne a következő években".
Kedves szervező barátaimmal végignéztük az ez évben bemutatásra kerülő munkákat, s örömmel jelentettük ki az összegző benyomásunkat: Ez az anyag sokkal több és jobb, mint az elmúlt évi!
Ezek szerint a múlt évi óhajunk teljesülni látszik, s ha minden évben ennyit haladunk előre, akkor kijelenthetjük: a magyar kézművesség ki fogja vívni azt a helyet, mely őt méltóképpen megilleti a magyar tárgykultúra egészében.
A mesterségek legtöbbje ősi hagyományokon alapul, azokból táplálkozik a mai napig, s a jövőben is.
A gyökerek, a tradíciók fékeznek - de megnyugtatnak. A gyökerek éltetnek. Ápolásuk nélkül az élet bizonytalan, ingerlékeny és tanácstalan, kiszámíthatatlanul fejlődik, vagy átvesz olyan szellemet, mely tőlünk idegen.
Ne legyünk követők, legyünk azonosak önmagunkkal, s munkálkodásunkban ezt az önérzetet és tudást ápoljuk és fejlesszük! A mesterségek technológiai és esztétikai szintjének fenntartása is kihívást jelent, az igazi kihívás azonban e színvonal emelése. Van mit tenni!
Ehhez kívánunk sok sikert a jövőben.
Vissza