Előszó
Újabb fontos állomásához érkezett 2002-ben A Magyar Kézművességért Alapítvány. Az a tény, hogy május 17. és július 5. között egymást követően a főváros kulturális életének két kiemelkedő helyszínén: az Iparművészeti Múzeumban és a Vigadó Galériában kapott lehetőséget - a Magyar Országos Művészi Kézműves Egyesülettel közös - kézműves kiállításának megrendezésére, önmagában is jelentős esemény. Még jelentősebbé az teszi ezt az állomást, hogy első alkalommal sikerült fényképalbumban megörökíteni a kiállítás anyagát. Az album kiállítási katalógusnak is felfogható i hiszen az összes (csaknem kétszázhúsz!) résztvevő legszebb alkotásait tartalmazza, de olyan kiadványnak is tekinthető, amely gazdag ízelítőt nyújt a magyar kézművességről, és jól tükrözi a magyar kézművesség hagyományainak megőrzésére, ápolására és továbbvitelére, értékeinek megismertetésére és népszerűsítésére irányuló célkitűzéseinket.
A kiállítás egy csaknem 10 éve kezdett sorozat részét képezi, amely a keszthelyi Balatoni Múzeumból indult, és folyamatos fejlődéssel: a Bartók 32 Galérián, a Hadtörténeti Múzeumon és az Esztergomi Vármúzeumon keresztül „érkezett" az Iparművészeti Múzeumba és a Vigadó Galériába. A kiállításon egy nyílt pályázat válogatott anyaga látható. A pályázaton hazai és határon túli (erdélyi és vajdasági) magyar alkotók vettek részt. A beadott tárgyak, alkotások válogatásában, minősítésében, díjazási javaslat összeállításában a Képző- és Iparművészeti Lektorátus, a Magyar Művelődési Intézet Népi Iparművészeti Tanácsa és az Iparművészeti Múzeum szakértői is közreműködtek.
A bíráló bizottságok által kiemelt alkotók a május 17-ei ünnepélyes megnyitó keretében az Iparművészeti Múzeumban vehették át díjaikat, csakúgy, mint az Európai Kézműves Szövetség által elismert két iparművész, valamint a kiállítás két olyan résztvevője, akik a többi résztvevő - tehát a „kollégák" - helyben leadott szavazatai alapján l-l évre birtokolhatják az Aranyfokos és a Kristály Kézműves Szakmai Vándordíjat. Az alkotások egy része a XIX. századi magyarországi polgári átalakulás korát idézve a 200 éve született Kossuth Lajos előtt kíván tisztelegni; az anyag nagyobb része pedig napjaink kézművességét, iparművészetét, népművészetét reprezentálja - hagyományőrző, ritka, kihalófélben lévő, illetve hungarikumnak számító szakmákat, mesterségeket, ugyanakkor a XXI. század igényeinek megfelelő, formatervezett lakberendezési, használati tárgyakat és újdonságokat is bemutatva.
Vissza