Előszó
1991-ben alakult meg a Magyarországi Humboldt-Egyesület. Jelentős utat tettünk meg az elmúlt 15 évben. Az Egyesület jelenleg 330 tagot számlál, az egykori magyar Humboldt-Ösztöndíjasok túlnyomó része Egyesületünk tagja lett. Csaknem minden tudományág képviselője megtalálható Egyesületünkben.
Érdekes olvasmány a mi almanachunk. Reprezetatív keresztmetszetét kaphatjuk nemcsak a mai, hanem jónéhány évtized magyar tudományos életnek. Rangidős humboldtiánusaink még a Weimari Köztársaság alatt kapták meg a lehetőséget, hogy Németországban végezzenek kutatómunkát. Az 1953-ban újraalapított bonni Humboldt-Alapítványnál csak 1960-ban pályázhattak újra magyar tudósok ösztöndíjra. Azóta tudós-generációk éltek a lehetőséggel és ápolták a hagyományosan jó és sikeres német-magyar tudományos kapcsolatokat.
Érdekes az Almmanachot lapozi azért is, mert kitűnik, hogy az ország csaknem minden kutatóhelyén és egyetemén vannak humboldtiánusok, akik aztán továbbadták a tudással együtt a biztatást és a támogatást, hogy a fiatalabb kollégák is megpróbálkozzanak a Humboldt-Ösztöndíj elnyerésével. Avatott szem számára kitűnik az Almanachból az is, hogy ily módon szinte humboldtiánus iskolák alakultak ki jónéhány hazai központban. Külön érdekesség, amikor egy-egy családon belül találhatunk humboldtiánus testvéreket, illetve apát és fiút.
Az Almanach nemcsak az MHE-tagok adatait tartalmazza, hanem az összes humboldtiánus nevét is a kezdetektől fogva (a legkorábbi bejegyzés 1923-ból való). Külön gyűjtöttük össze a Humboldt-Díjasok listáját, ami a korábbi kiadás óta újabb névvel gyarapodott.
A Humboldt-Almanach harmadik kiadását szeretettel ajánlom Egyesületünk tagjainak és pártolóinak. Ezen a helyen is köszönetet mondok az Alexander von Humboldt-Alapítványnak (Bonn), amely jelen Almanach újabb kiadását is támogatta.
Budapest, 2006. április 5.
Kuba Attila
a Magyarországi Humboldt-Egyesület elnöke
Vissza