Előszó
Kedves Olvasó!
Bármilyen szokványos is ez a megszólítás, mégsem találok kifejezőbbet, ha azokra gondolok, akik majd kezükbe veszik, s érdeklődéssel lapozgatják ezt a kötetet, amely a gyermekirodalom ajánlójegyzékét tartalmazza. Mert ugyan kit illet meg inkább ez a megszólítás, kit nevezhetünk több joggal "kedves olvasónak", ha nem azt a könyvtárost, pedagógust, szülőt vagy bármilyen rendű-rangú felnőttet, aki a gyerekek olvasmányai iránt érdeklődik, akinek nem közömbös, hogy mit olvasnak, mit olvashatnak napjainkban a mi gyerekeink.
Ez az ajánló könyvjegyzék, amely az 1965-1975 között megjelent - és a gyerekkönyvtárak számára törzsanyagnak minősített - könyvcímeket tartalmazza rövid ismertetéssel, természetesen elsősorban könyvtárosok számára készült. Én azonban azt hiszem, hogy szélesebb körű érdeklődésre is számot tarthat, mert - s ezt már nemcsak hiszem, hanem állítom - hazánkban egyre no azoknak a száma, akik szívügyüknek tekintik a gyermekirodalmat, s érdeklődve figyelik, hogy a szépirodalmi és ismeretterjesztő művekkel elégíti ki a könyvkiadás a gyerekek egyre növekvő - és egyre növelhető! - igényeit.
Ez a kiadvány 1979-ben, a Nemzetközi Gyermekévben jelenik meg. Tekinthetjük ünnepi gesztusnak, felfoghatjuk úgy, hogy íme a gyermekkönyvtárak hozzáértő és lelkes elméleti szakemberei ilyen alapos és hasznos ajánlójegyzékkel járulnak hozzá a Nemzetközi Gyermekév tiszteletére a gyermekirodalom széleskörű ismertetéséhez. De ne tekintsük így. Ezek a könyvek - sőt a felsoroltaknál jóval több - nem egy nemes célú nemzetközi kampány kirakatába szánva láttak napvilágot, hanem "közönséges" években, hazai hétköznapjainkon, szükségleteink és lehetőségeink felmérésével. S azzal a szándékkal, hogy gyerekeink minél gazdagabb, sokrétűbb, vonzóbb választékból kereshessék ki olvasmányaikat, kedves könyveiket, amelyekre felnőtt korukban is visszaemlékeznek. Mert ugyan ki ne őrizné egy-egy gyerekkori olvasmányának életre szóló emlékét? S ez az ajánlójegyzék se kirakatba készült, hanem könyvtárosok kezébe, a mindennapi munka segédeszközeként. Mert szükség van rá, ebben az évben, s az elkövetkező években is.
Nemrég - 1978 májusában - alakult meg az Ifjúsági Irodalom Nemzetközi Bizottságának /International Board on Books for Young People, rövidítve: IBBY/ ennek az UNESCO-hoz tartozó szervezetnek magyar bizottsága, amely a gyerek-és ifjúsági könyvek íróit, grafikusait, kiadóit, könyvtárosait, s társadalmi patronálóit egyesíti baráti körében. Mindazokat, akiknek szívügyük, hogy gyerekeink színvonalas és szép könyveken nevelődjenek olvasó emberekké. Ennek az új szervezetnek, az IBBY Magyar Bizottságának nevében köszöntöm, tehát a kedves olvasót, remélve, hogy ebben a az ajánlójegyzékben sok olyan könyvre bukkan, amit szívesen ad saját gyereke, a gondjaira bízott gyerekek kezébe.
S végül még valamit. Ennek a gyerekirodalmi ajánlójegyzéknek az összeállítása a Könyvtártudományi és Módszertani Központ érdeme.
Az IBBY Magyar Bizottsága csak az alkalmat ragadja meg, hogy megjelenéskor köszöntse a kedves olvasót, akit joggal tekinthet a gyerekkönyvek barátjának, s így jövendő segítőtársának is.
Janikovszky Éva
Vissza