1.062.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar gyékényesek

Szerző
Szerkesztő
Grafikus
Fotózta
Hatvan
Kiadó: Hatvany Lajos Múzeum
Kiadás helye: Hatvan
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 88 oldal
Sorozatcím: Hatvany Lajos Múzeum Füzetek
Kötetszám: 17
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 20 cm
ISBN: 963-00-7996-8
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, illusztrációkkal.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1973-ban ismerkedtünk meg a szakajtókötéssel Tiszavalkon. Egy kedves, idős asszony mikor meghallotta, hogy ez érdekel minket, beszaladt házába és egy varrós kosárral ajándékozott meg minket, amit... Tovább

Előszó

1973-ban ismerkedtünk meg a szakajtókötéssel Tiszavalkon. Egy kedves, idős asszony mikor meghallotta, hogy ez érdekel minket, beszaladt házába és egy varrós kosárral ajándékozott meg minket, amit még az édesanyja kötött gyékényből. Így kezdődött... Ezután már tudatosan gyűjtöttük e mesterség minden emlékét és fortélyát, egészen 1979-ig. Közben igyekeztünk mindent a gyakorlatban is elsajátítani. Az első mozdulatokat szintén Tiszavalkon lestük el. Gyűjtőútjainkat a magunk erejéből fedeztük. Tárgyvásárlásra már nem futotta. Ekkor sietett a segítségünkre Kovács Ákos, a Hatvany Lajos Múzeum akkori igazgatója. Újra felkerestük a már megismert falukat.
A Hatvany Lajos Múzeum megbízásából, 1977-ben tárgyvásárló körútra indultunk. Ennek eredménye lett az a kiállítás, ami 1978 januárjában és februárjában tekinthettek meg az érdeklődők Hatvanban. A kosarak azóta is a múzeum tulajdonát képezik. A gyűjtés során - mivel mindenütt, minden tárgyat, nem állt módunkban megvásárolni - két dologra figyeltünk. Igyekeztünk a szóban forgó falura jellemző tárgyat kiválasztani és elkészíttetni, továbbá minden olyan tárgyat megvenni, ami az eddigi néprajzi megfigyelésekben nem fordul elő. A magyar nyelvterület három, a mesterségek szempontjából fontos területére nem jutottunk el. Ez a Csallóköz, a Szerémség és a Szernye láp. A címben szereplő gyékényes elnevezés egyedül a bodrogközi Vajdácskán használatos. Megfelelőnek tartottuk azonban a gyékényből dolgozók összevont megnevezésére. A kosárkötő falukat a lecsapolások előtti vizes területeik egysége szerint csoportosítottuk. Kivételt képez az Erdély és a Baranyai németek gyűjtőnév.
A kiállításhoz pár oldalas meghívó is készült 1978-ban. A tanulmányutak ismeretanyagát 1978-ban az itt leírtak szerint vázlatosan így foglaltuk össze. Ez akkoriban nem jelent meg, de átadtuk Juhász Antal néprajzkutatónak, így került az bele a Magyar Néprajz III. kötetébe, a kézművesség fejezetbe. E kiadványban az 1978-ban írottakon nem változtattunk. Az összegzéshez fényképek is tartoztak, amiket most 2000-ben rajzokra és új fényképekre cseréltünk át. Egy kicsit kiállítás vezető, egy kicsit magyarországi gyékényes atlasz, sőt egy kicsit a gyékényt felhasználók kézikönyve is e kiadvány. Ezúton is köszönetet mondunk mindenkinek, aki munkánkat támogatta.
Kecskemét - Hatvan 2000. április
Nagy Mari - Vidák István Vissza

Tartalom

Köszöntő 4
Előszó 5
Régi szép idők 7
A gyékény haszna 8
A szakajtókötés szerszámai 10
A gyékény növényről 11
Előkészület 13
Szakajtókötés 15
Kosárfélék 20
Réti emberek 22
Ecsedi láp 24
Bodrogköz 31
Rétköz 33
Taktaköz 35
Hajdúság 39
Sárrét 45
A Tisza középső szakasza 55
A Tisza alsó szakasza 62
Érmellék 67
Erdély 70
Baranyai németek 78
Hanság 80
Irodalomjegyzék 84
Az ő kezük munkája 85
Utószó 88
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem