Előszó
A dolgozat bemutatja a mélyfúrási geofizikai szelvények számítógépes feldolgozására a Szovjetunióban kialakított elgondolásokat. Ismerteti a digitalizálásra, illetve az eredmények kirajzolására szolgáló berendezéseket.
Es werden die für die maschinelle Bearbeitung geophysikalischev Bohrlochmessungen in der Sovjetunion entwickelten Ideen behandelt, und die für die Digitalisierung sowie zeichnerische Darstellung der Resultate konstruirten Geräte besprochen. A számítógépek alkalmazásának tapasztalatai azt mutatják, hogy a mélyfúrási geofizikai adatok automatikus kiértékelése máris lehetővé teszi a mérések földtani hatékonyságának növelését, mivel:
a ) a kiértékelés teljesebben fogja át a fúrások rétegsorát,
b) objektívebb és részletesebb eredményeket nyerünk a kézi feldolgozás eredményeihez viszonyítva,
c) csökken a véletlen, valamint a kiértékelő elégtelen szakképzettsége folytán felmerülő hibák száma,
d) lehetőség nyílik olyan pontosabb kiértékelési eljárások alkalmazására, amelyeknél igen sok számítást kell végrehajtani stb.
Azonkívül a mélyfúrási geofizikában a számítógép segítségével végzett tömeges adatfeldolgozás lehetővé teszi a fúrásra vonatkozó szakvélemények kiadásának meggyorsítását. Az egyes gépi feldolgozási szakaszok időelemzése és a számítások azt mutatták, hogy a számítógépek alkalmazása még félautomatikus konvertálási eljárás esetében is kb. 2 —3-szorta gyorsítja meg a mélyfúrási geofizikai adatok kiértékelését. Ebben az esetben a kiértékelőknek több idejük marad, amit a komolyabb szaktudást igénylő munkákra: a fúrólyuknál nyert anyagok minőségének ellenőrzésére, a szakvélemények gondosabb alátámasztására, készletszámításra stb. használhatnak fel. A megoldandó feladatok jellegétől, az erre felhasznált földtani és geofizikai információtól, a feldolgozás módszereitől és az eredmények benyújtási határidőitől függően a mélyfúrási geofizikai adatok kiértékelését operatív és összefoglaló kiértékelésre osztjuk. Operatív kiértékelésen annak meghatározását értjük, hogy vannak-e a rétegsorban tároló kőzetek és milyen jellegű azok telítettsége. Operatív kiértékelés a kutatás minden szakaszában folyik, többek között az első fúrásokra vonatkozóan is, amikor még nem állnak rendelkezésre rétegvizsgálati eredmények.
Vissza