Előszó
Beszámolót adunk az elmúlt két és fél esztendő eseményeiről. Vázoljuk a világpolitikai helyzetet, ennek kihatását a gazdasági eseményekre. Részletesen ismertetjük a magyar gazdasági élet egyes ágazatainak jóformán a semmiből elindult igen hasznos és értékes fejlődését.
Aki végiglapozza vagy végigolvassa e könyvnek egyes fejezeteit, minden fejezet minden oldalán találkozik egy-egy szemaforral, amely vagy egy számnál, vagy egy kifejező félmondatnál megállást parancsol. A számok a fejezetek elején rendszerint alacsonyak, a szegénységet, a nincstelenséget tükrözik, a fejezetek végére megnőnek és egy izmosodó, erőteljes fejlődést mutató gazdasági életet tárnak elénk.
Szegényen, elesetten kezdtük az életet 1945. január 19-én. Nagy utat tettünk meg és sokszor torpant meg itt és körülöttünk a világ. Egymáshoz vágódtak emberi kétségek, ellentétes eszmei áramlatok, de a magyar termelést, a magyar munkát sohasem érte összeütközés.
Sokszor szólalt meg a túl ércesen hangzó, tempót diktáló irányzat erőteljes hangja, félénken suttogott a várható eredményekben kételkedők bizalmatlansága, de a középen, ott ahol az izzadó magyar paraszt, az izmait feszítő magyar munkás és a tehetségesen invenciózus értelmiség állott, ott csak az agysejtek mozgását, csak a munka ütemét lehetett hallani. Ezeknek segítségével mentünk előre, így születtek az eredmények.
Ezúton is köszönetet mondunk kitűnő munkatársaimnak - akiknek neve az egyes fejezetek élén szerepei - értékes munkájukért, az olvasót pedig kérem, fogadja színesen e könyvet és becsülje meg a magyar munka eredményeit.
Budapest, 1947. október.
KÜGYI-VIRÁGH LÁSZLÓ
Vissza