Előszó
A Magyar Földmérők Arcképcsarnoka című tanulmány emlékezés és főhajtás a geodézia és a térképészet elhunyt nagyjai előtt. Ebben a szellemben született meg 1976-ban az első kötet 40 elismert szakember bemutatásával, a Budapesti Geodéziai és Térképészeti Vállalat, mint a Geodéziai és Térképészeti Rt. jogelődje, valamint az Erdészeti és Faipari Egyetem Székesfehérvári Földmérési és Földrendezői Kara kiadásában. A második kötet 1983- ban a Budapesti Geodéziai és Térképészeti Vállalat gondozásában újabb 50 szakembert ismertetett. A Geodéziai és Térképészeti Részvénytársaság vezetése a cég fennállásának 50 éves évfordulóján a Földmérési és Távérzékelési Intézet együttműködésével elérkezettnek látta az időt, hogy a régi hagyományok ápolása szellemében kiadja a Magyar Földmérők Arcképcsarnoka harmadik kötetét is, mely 66 további megbecsült, volt munkatársunk és barátunk emlékét idézi fel.
A kiválogatásnál többféle szempontot vettünk figyelembe. Mindenekelőtt legfontosabbnak azt tekintettük, hogy az igen nagyszámú kiváló szakember közül azokat válasszuk ki, akik a szakterületünk érdekében az átlagnál kiemelkedőbb eredményeket értek el, mind az elmélet, mind a gyakorlat területén.
Az előkészítőknek a bőség zavarában kellett javaslatot tenni, figyelembe véve az anyag korlátait, arra is gondolva, hogy az megfelelő folytatása legyen az első két kötetnek. Az összeállításnál azokra a neves szakemberekre is gondolni kellett, akik valamilyen okból kimaradtak az előbbi kötetekből, illetve akik 1983 óta távoztak el körünkből.
A kiválasztásnál olyan koncepció mellett döntöttünk, hogy a földmérők nagy családjába beletartoznak térképészek, kartográfusok és azon földrajztudósok is, akik valamilyen módon kötődtek a térképek alkotásához. Ez összhangban van Tárczy-Hornoch Antal akadémikus úr első kötetben írt előszavával, amelyben a magyar geodézia és térképészet elhunyt nagyjairól beszél.
Végezetül a korlátozott számú elismert szakemberek kiválogatásánál figyelembe vettük a Magyar Földmérési Térképészeti és Távérzékelési Társaság Szeniorok Klubja szakértői kollektívájának javaslatait is. Ebben a kötetben nagyobb hangsúlyt kívántunk adni a katonai térképészet területén kiemelten elismerést szerzett azon kiválóságoknak, akik elsősorban a topográfiai térképek előállítása terén öregbítették szakterületünk hírnevét. Végül, de nem utolsósorban itt is igyekeztünk méltóan megemlékezni a magas szintű oktatási munkát végzett példaképeinkről.
Az összeállítás és a kiadás előtt felmerült, hogy a III. kötet a grafikák helyett inkább fényképeket tartalmazzon, de végül olyan döntés született, hogy szinte lehetetlen közel homogén fényképanyagot összegyűjteni, ezért inkább a grafikus arcképábrázolást választottuk.
Bízunk abban, hogy az 1976-ban beindított sorozat a harmadik kötet kiadása után sem szakad meg, és még hosszú évtizedek után is bemutatja azokat, akikre méltán büszkék lehetünk.
Vissza