Előszó
Minden lelkiismeretes munka, mű a teljesség igényével indul. Az eredeti szándék az, hogy jobb, teljesebb legyen, mint az előzőek. Különösen érvényes ez a lexikonszerkesztésnél. Generációk jönnek és tűnnek el az idő és a tevékenység útján, eddig az ismeretlenségben rejtőző emberek, alkotók, akiknek munkái közöttünk vannak, kezeink között, szemünk előtt fordulnak meg anélkül, hogy személyükről bármit is tudnánk, mert különféle okok miatt nem kerültek jegyzékbe. A művészeti lexikonok szerkesztésénél pedig, bizony, nagyon is "emberi szempontok": ízlés, ismeretség, vagy ismertség, sőt : elismertség egészen a hivatalos elismertségig fokozva, és sok más hasonló kritérium "ítélkezik". Igaz, valahol létezik egy elmosódott határ azt illetőleg, hogy hol kezdődik és hol végződik a "művészi", ill. mi a már, és mi a még művészi. A művészeti lexikon szerkesztőjének tehát valóban rendelkeznie kell egy már majdhogynem "isteni" ítélőképességgel és talán valamiféle "kegyelemmel" is, hogy nem egy esetben túl tehesse magát jóformán a "saját véleményén". Birtokában kell tehát lennie a legnagyobb szenzibilitásnak és a legnagyobb tárgyilagosságnak. Ügyelnie arra, mit ír le valakiről, hogy sem ő, sem az alkotó, sem a vevő - sem pedig a nagyközönség ne érezze magát becsapottnak.
Dr. Szabó Ákos - úgy gondolom és hiszem - mind azon szorító tény ellenére is, hogy semmi emberi nem tökéletes, megfelelt ennek az elvárásnak. Sokszori találkozásaink és olykor nem éppen egyvéleményű eszmecseréink, mások ilyen vagy olyan munkáinak a megítélésében eléggé meggyőztek arról, hogy tiszta lelkiismerettel írhassam le a fentieket.
A jelen enciklopédia nem foglalkozik külön címszavak alatt, festőcsoportosulásokkal, mint a címe is jelzi, a magyar festőket, rajzolókat, grafikusokat veszi számba. Nehéz és kényes dolog olykor bizonyos alkotókat a "magyar" jelzővel ellátni. Magyar ebben az esetben az, akinek valami kötődése van a magyar tájhoz, emberhez, gondolkodáshoz, szemlélet, eredet, csatlakozás vagy közösségvállalás dolgában. Mert találkozni olyan élő festővel, aki azt mondja: én szlovák ember, de magyar festő vagyok ... Értse mindenki úgy ahogy akarja ...
Az enciklopédia megszerkesztésének indító gondolata az volt, hogy a magyarországi műtárgy - ill. képkereskedésnek a kezébe egy eddiginél teljesebb és átfogóbb jegyzék kerüljön. Majdnemhogy belső használatra készült. Több felől érkezett igény egy ilyen jegyzék elkészítésére.
Kötetünk próbakiadás, és itt e szó kapcsán kell köszönetet mondani a Királyhelmec-i Mécs László Népfőiskola (Szlovákia, Bodrogköz) vezetőinek, közöttük is Ivanega Iván mérnök úrnak, aki vállalta a kiadást minden nehézségével együtt, annak hitében,hogy ez a munka jó szolgálatot tehet a festészet és grafika iránt érdeklődők - reméljük - lassan bár, de egyre szaporodó táborának.
Vissza